avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate tcaciuc48

Activitate tcaciuc48

Fratele a decedat in anul 2015,problema este ca sotia supravietuitoare initial aspus ca vrea sa faca succesiunea la notar,m-a lasat sa fac toate demersurile la notar,fratele aavut o fata cu o alta femeie pe care a recunoscut-o,a platit pensie alimentara ,dar nu a mai tinut legatura cu ea de oarece nu s-a inteles cu mama copilului de mai bine de 35 ani,si am incercat sa o gasim cu ajutorul politiei,si am publicat anunt si intr-un ziar cotidian national dar nu am reusit sa o gasim,cumnata a facut un act la un notar ca vrea sa faca succesiunea si atit,fratii nu au facut nici un act la notar,am asteptat ca cumnata sa faca mai departe actele pentru succesiune,a trecut 1 an de la decesul fratelui si ea nu a facut nimic,cind am intrebat ce face a spus ca nu are bani,am cazut de acord sa o imprumutam cu bani pentru succesiune,mi-a zis sa ma ocup cu dosarul pentru succesiune,am mers la un avocat apoi la un notar,am cheltuit niste bani,am facut si anuntul in ziar,cand trebuit sa facem suucesiunea a venit la notar si a spus ca ea nu este de acord sa faca succesiunea de oarece fratele a avut contract de intretinere cu mama si nu da nimic din ceea ce a ramas dupa decesul fratelui desi notarul a spus ca si fratii au dreptul dupa fratele decedat daca nu se prezinta fiica sa,M-a tinut de fraier daca spunea de la inceput ca nuvrea sa faca succesiunea nu mai ma cheltuiam ,si faceam iesirea din indiviziune,un avocat mi-a spus ca daca nu am facut si eu notificare la notar in decurs de 1 an pierdem dreptul de a cere succesiune,ca am renuntat la aceasta,eu nu aveam dreptul sa cer succesiune atat timp cit copilul nu era identificat si sa seprezinte la succesiune cu sotia supravietuitoare,cum se poate rezolva aceasta problema.Mentionez ca ca aceasta casa care trebuie facuta succesiunea este casa parintilor,nu al cumnatei
vreau o lamurire in urmatoarea situatie,dupa decesul fratelui meu este de impartit casa si gradina 6/8,intre sotia supravietuitoare si doi frati vii,se tine cont ca este casa parinteasca a celor doi frati vii,cum se face imparteala,cat primeste fiecare,mai precis cate optimi mosteneste fiecare,sotia supravietuitoare nu a contribuit cu nimic la intretinerea casei, nici la reparatii doar a profitat de naivitatea fratelui ea fiind mult mai tanara ca fratele.
:O
Am o problema pe care va rog sa ma indrumati cum trebuie procedat,fratele meu adecedat in luna decembrie 2015,in casnicia actuala nu a avut copii,insa a avut ofata cu ofemeie cu care nu a fost casatorit,arecunoscut fata si aplatit pensie alimentara,dar nu atinut legatura cu fata de peste 30 ani,am inteles ca ea este mostenitoare,Politia nu vrea sa-mi dea adresa ei pentru a o instiinta despre moartea tatalui si sa participe la succesiune,i-a trimis o instiintare dar ea nu s-aprezentat la politie,cat trebuie asteptat ,daca fata nu se prezinta pentru succesiune,si nici nu trimite o renuntare la mostenire,mai sunt doi frati care urmeaza la succesiune.Va rog sa ma lamuriti cum trebuie procedat in continuare.
Va multumesc
Răspuns la discuția succesiune
DA
Răspuns la discuția succesiune
daca nu are copii cine participa la succesiune?
Discuție succesiune
fratele a decedat in luna decembrie 2015,cine participa la succesiune,fiica fratelui sotia fratelui sau cei doi frati,cat primesc fiecare?

Cu stima
Răspuns la discuția mostenire
Revin cu urmatoarele precizari: fratele a decedat la data de 25 decembrie 2015,are o fiica la care a platit pensie alimentara,dar a interrupt relatiile cu ea dupa nastere de oarece nu s-a inteles cu mama fetei pentru custodie de peste 30 de ani,iar in present nu stim unde se afla aceasta.

Toate cele bune . LA MULTI ANI
Discuție mostenire
daca nu se reuseste gasirea unui copil al fratelui decedat cum se face mai departe succesiunea,fiind vorba de trei frati si sotia fratelui
Discuție succesiune
daca nu se gaseste fiica decedatului pentru efectuarea succesiunii,dupa cat timp se continua succesiunea la notar,pentru urmatorii,exemplu ,fratii decedatului:sorry:
Răspuns la discuția testament
cancer ganglioni