avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate andreealavinia2008

Activitate andreealavinia2008

Buna ziua,
as vrea sa deschid un salon de cosmetica impreuna cu un asociat pe timpul maternitatii;pfa,srl sau microintreprindere...dar nu as vrea sa pierd indemnizatia...este posibil?sau ce alte alternative am ca sa beneficiez in continuare si de indemnizatie,as putea sa lucrez un contract part time pentru asociatul meu?
Buna ziua,
imi puteti spune ce acte am nevoie ptr inffintarea unui salon de cosmetica,si care sunt costurile acestora?si ca ce ar fi mai avantajos,ca persoana fizica ,microintreprindere?

Va multumesc anticipat,
Astept raspunsurile voastre.
NU ne putem casatori ptr ca el pana in set nu este acasa
Buna ziua,

am divortat acum 2 ani,dupa un timp m-am impacat cu fostul sot si vom avea un copil impreuna care se va naste in iunie,noi suntem in continuare divortati.
Problema este ca el nu va putea veni la nastere si nu va putea recunoaste copilul.
As vrea sa stiu daca cum se procedeaza in acest caz,daca pot eu sa il inregistreaz si el sa il recunoasca dupa,adica la vreo 2-3 luni de la nastere cand va putea sa vina acasa,
Care sunt pasii care trebuie urmati?

Va multumesc!

Buna seara,

sunt insarcinata in 15 sapt si am probleme cu coloaba ( scolioza),din ianuarie as vrea sa nu ma mai duc la munca,
Am inteles ca sa pot beneficia de maternitate trebuie sa am 120 zile lucrate la locul de munca.
Puteti sa imi spuneti daca asa este,precizez ca din ianuarie vreau sa nu mai ma duc la munca si sa stau in medicale cu risc de sarcina.

Va multumesc.