avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate EmilSavu2

Activitate EmilSavu2

Da, asta va fi o problema, dar nu inteleg de ce nu vă pot face chitanţa pe numele bunicii dvs., ca să figuraţi acolo cu plata la zi. Eu am trimis în fiecare an o cunoştinţă să plătească pentru că locuiesc în alt oraş decât cel unde deţin un loc de veci şi cei de la cimitir au primit banii. Partea bună, ca să zic aşa, este că, în cazul dvs., fiind vorba doar despre o parte din locul de veci, nu prea au cum să-l înstrăineze. Oricum, din ceea ce spuneţi sunteţi într-un "cerc vicios", adică succesiunea nu o veţi putea face decât după ce dovediţi că aţi achitat, iar la cimitir spuneţi că nu vă primesc banii decât după ce faceţi succesiunea. Trebuie, în primul rând, să găsiţi o metodă să plătiţi, poate apelând la persoana care deţine cealaltă cotă din locul de veci...
Hotărârile de adopţii din acei ani nu se mai găsesc, pe vremea aceea erau şi o sumedenie de judecătorii rurale, era altul sistemul, documentele respective s-au pierdut aproape toate... Eu am avut o solicitare pentru o hotarare judecatoreasca emisa prin anii '60 la Brasov si nu am reusit. Deci, aproape 100% veţi pierde timpul (asta în cazul că nu veti fi refuzat, scurt,din start de functionari). Certificatul de nastere al tatalul vă este suficient, aşa se înregistrau adopţiile, cu numele părinţilor naturali în dreptul părinţilor, dar cu numele de familie al adoptatorului, iar notarul ar trebui să ştie asta, bunica dvs. fiind mama adoptivă este, de fapt, mama legala a tatalui dvs. (de altfel, parintii biologici nu reprezinta nimic din punct de vedere legal in cazul unui copil adoptat). DAR aveti grija la plata impozitelor la cimitir, sunt taxe mici dar daca nu le platiti riscati sa pierdeti locul. Neaparat să mergeţi să plătiţi, cunosc multe cazuri de persoane care s-au trezit ca nu mai au locul de veci pentru ca nu platisera acea suma modica. Nu stiu unde aveti locul de veci, poate daca este in mediul rural nu este batalia asta, dar in orasele mari unde cererea este mult mai mare decat oferta cei de la cimitire abia asteapta să mai pună mâna pe un loc, iar neplata este cea mai facila metoda.
Dar cum se poate face contorizarea în lipsa repartitoarelor?
Evident că am citit, de aceea m-am şi adresat cu întrebarea unor specialişti care ştiu să interpreteze legile.
"În imobilele de tip condominiu racordate la sistemul de alimentare centralizată cu energie termică este obligatorie montarea contoarelor până la 31 decembrie 2016 pentru individualizarea consumurilor de energie pentru încălzire/răcire şi apă caldă la nivelul fiecărui apartament sau spaţiu cu altă destinaţie."
Vă adresez rugămintea să mă ajutaţi cu o lămurire în următoarea problemă. Dacă fac un testament pe numele unei persoane apropiate, iar acea persoană decedează înaintea mea, atunci testamentul va deveni nul de la sine sau se va "reporta" pe numele urmaşilor celui căruia i-am lăsat testamentul? Adică, într-o astfel de situaţie, trebuie să anulez testamentul sau se anulează de la sine? Vă mulţumesc mult
Stimată doamnă, eu vă mulţumesc pentru amabilitatea de a ajuta sau a crede că ajutaţi, dar - cu scuzele de rigoare - întrebarea mea era adresată cuiva care cunoaşte legislaţia şi este dispus să-mi răspundă. Răspunsul dvs., cel puţin la pct. 2, este total greşit şi poate induce în eroare pe cineva neavizat. Întrebarea mea era în contextul Legii nr. 121/2014 privind eficienţa energetică, care prevede obligativitatea montării repartitoarelor până la finalul acestui an (chestiune pentru care acordul proprietarilor nu are nicio importanţă în situaţia dată), dacă există cumva vreo "portiţă" în lege care să ne permită să nu le montăm. Aşadar, rog pe cineva care cunoaşte legislaţia şi, evident, care doreşte să-mi răspundă, să mă ajutre cu lămuriri. Vă mulţumesc.
Vă mulţumesc foarte mult pentru amabilitate şi răspuns. Toate cele bune
Bună ziua, vă rog mult să mă lămuriţi în legătură cu două probleme. Am avut şedinţa asociatiei de locatari şi, între altele, s-a pus problema reabilitarii termice a blocului. S-a spus în şedinţă că primarul a promis că această reabilitare va începe la blocul nostru în acest an şi că va fi gratuită. O duduie, care se pretinde mare juristă, a insistat să se menţioneze în procesul verbal că, în ipoteza în care se va solicita contribuţia locatarilor, ea NU este de acord şi că dacă un singur locatar nu este de acord, atunci această reabilitare nu se poate realiza (suntem un bloc de peste 350 de apartamente). Aşadar, prima întrebare este dacă într-adevăr într-o asemenea situaţie (în care se va solicita contribuţia locatarilor), dacă toţi locatarii sunt de acord iar unul singur nu este, votul lui este decisiv (adică dacă are drept de veto, cum s-ar spune).
O a doua întrebare vizează obligativitatea montării repartitoarelor de căldură până la finalul acestui an. Noi, imensa majoritate a locatarilor, nu dorim acest lucru, dar aş vrea să ştiu dacă nu montăm care sunt sancţiunile la care suntem supuşi (noi, locatarii, sau asociaţia în ansamblu, sau conducerea asociaţiei). Adică, dacă va păţi cineva ceva, dacă va trebui să plătim vreo amendă şi care este aceasta.
Vă mulţumesc foarte mult
Vă mulţumesc mult. Deci să înţeleg că putem să stăm fără repartitoare în continuare, nu se va aplica nici locatarilor şi nici conducerii asociaţiei nicio sancţiune? Mulţumesc
Păi nu e normal ca titlul de proprietate original să fie în posesia cumpărătorului? Şi eu am vândut un teren şi titlul de proprietate a făcut parte din documentele care au intrat în posesia cumpărătorului. Cu scuzele de rigoare, dar de ce aveţi nevoie de un titlu de proprietate al unui teren care nu vă mai aparţine de ani buni? Întrebarea mea nu are nicio tentă răutăcioasă, ci pur şi simplu vreau să mă informez pentru că nu am ştiut că ar putea să-mi mai trebuiască vreodată (mie nu mi-a trecut prin cap nici măcar să fac o copie la xerox). Mulţumesc