avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate Franc Mandelbrot

Activitate Franc Mandelbrot

Si as vrea sa mai stiu si urmatprul lucru: fideiusorul are conturile oprite cu bani in el.Daca societatea intra in insolventa, conturile se deblocheaza sa isi poata lua banii?
Buna ziua,

In urmatoarea situatie: credit pe firma care are 2 asociati. Ambii sunt fidejusori, si ambii au proprietati. Dar ecxista si o garantie ipotecara a unuia dintre ei. Trebuie sa se execute. Ce se executa prima data, casa care este garantia ipotecara, si daca nu se indestuleaza banca se executa in fidejusorii, sau se executa totul in paralel? In acest moment unul din asociati are toate conturile blocate, cu bani in ele, dar executarea garantiei nu a inceput inca.
Răspuns la discuția firma de recuperare
Somatiile nu intrerup curgerea termenului de prescriptie.
Răspuns la discuția credit provident
Trimiteti de pe un e-mail personal (gen nume.prenume@mail) o cerere insotita de o copie ci.
Si ce ar trebui sa faca (inca nu e in insolventa, dar e in incapacitate de plata si nu mai are activitate) ca sa poata intra in insolventa si sa il amane cu plata ratelor?
Daca sunt garant ipotecar si fideiusor pentru o societate care are un credit lao banca si acea societate aintrat in imposibilitate de plata, daca intra in insolventa si/sau reorganizare, se executa garantiile noastre pentru creditul neachitat? (sunt pe persoana fizica). Sau se poate amana cumva pe perioada de reorganizare?
Am vazut in NCPC urmatorul articol:
Articolul 680 Accesul la bunurile debitorului
(1) In vederea executarii unei hotarari judecatoresti, executorul judecatoresc poate intra in incaperile ce reprezinta domiciliul, resedinta sau sediul unei persoane, precum si in orice alte locuri, cu consimtamantul acesteia, iar in caz de refuz, cu concursul fortei publice.

Eu de aici deduc ca daca intra executorul in grajd, unde e sediul firmei (are si 2 camere pe aceeasi adresa/cf), mai intai trebuie sa ne ceara consintamantul, si daca nu i-l dam sa intre cu forta. Prin urmare trebuie sa stim inainte sa intre, da?
Problema e ca pe alt grajd nu face veterinarul acte de miscare, e o procedura si acolo. Sa vedem cu contractul acela. Dar hiar daca garantia depaseste cu mult creditul si daca va fi executata se va acoperi, tot ne poate lua vacile?
Buna ziua,

Pe firma pe care lucrez am un credit cu garantie pe un grajd. Sunt in litigiu cu finantatorul, care ca sa ma opreasca a inceput procedura de executare silita. Pana se rezolva cu procesul, deocamdata grajdul e in executare. Eu vreau sa facurmatorul lucru. Pe acesta firma vor fi cumparate niste animale (acesta e domeniul de activitate) si revandute, eu facand intermedierea lor. Timp de o saptamana vor sta in grajd, de la achizitie pana la vanzare. In acest timp actele pe ele de miscare vor fi facute pe firma. Exista riscul sa imi execute vacile? Sa vina cineva fizic la grajd in acel timp sa le ridice? Sau sa puna gaj pe ele in arhiva electronica? Garantia depaseste valoarea creditului cu mult, inca nu s-a facut nici macar raportul de evaluare, am primit doar somatia de la executor.
Nu are nico legatura cu ce am intrebat eu.