avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate ioannanice

Activitate ioannanice

Am inteles.
Eu nu ma refer la art.198 din Codul muncii, care stipuleaza:
"Art. 198. [obligatiile beneficiarilor formarii profesionale]
(1) Salariatii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesionala, in conditiile art. 197 alin. (1), nu pot avea initiativa incetarii contractului individual de munca pentru o perioada stabilita prin act aditional.
(2) Durata obligatiei salariatului de a presta munca in favoarea angajatorului care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesionala, precum si orice alte aspecte in legatura cu obligatiile salariatului, ulterioare formarii profesionale, se stabilesc prin act aditional la contractul individual de munca. "

Ci ma refer la faptul ca, in prima saptamana de la angajare, mi s-a facut training de produs, training de a vinde produsul si training cu procedurile de lucru si cu programele pe care sa le folosesc. Adica, in fond, mi s-a adus la cunostinta cu ce produse si tehnici de lucru voi lucra.
Buna ziua. Am semnat un act aditional la contractul de munca prin care se mentioneaza ca dispun de training de vanzari, training de produs, training la locul de munca, si ca acest training il costa pe angajator 1000 lei/de persoana. Si daca doresc sa plec mai devreme de trei luni din firma, ar trebui sa platesc aceasta suma... Ideea e ca eu am beneficiat de 5 zile de training - de fapt, prezentarea produsului, a procedurilor de lucru si a programelor de lucru. Au fost 4 zile de training+1 zi testare. Dupa aceste zile, nu am mai beneficiat de training... Si nu mi s-a parea corect sa platesc 1000 de lei pentru 4 zile efective de training...
Răspuns la discuția Denuntare angajator
am inteles...
Răspuns la discuția Denuntare angajator
Trebuie sa va bazati sesizarea pe documente care sa ateste faptul ca ati lucrat la respectiva firma :(
Va trebuie adeverinte de vechime si foaia REVISAL, pe care le cereti de la fostul angajator.
Răspuns la discuția Eliberare adeverinte de vechime
Multumesc mult de raspuns!
Va mai deranjez cu o intrebare: firma a deschis proces de faliment, se afla in insolventa... In acest caz, poate sa imi elibereze adeverinte de vechime si copie dupa foaia REVISAL?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns: in cat timp se elibereaza o adeverinta de vechime, dar si copie dupa REVISAL, la cererea angajatului? Eu am cerut astfel de documente de la firma unde am lucrat, dar nu am primit niciun raspuns momentan...

Stiam ca, teoretic, termenul limita ar fi de 15 zile.. Se refera la 15 zile lucratoare sau 15 zile calendaristice? Multumesc.
Buna ziua, as avea o intrebare: declaratia 112 care se depune pana pe 25 ianuarie 2016 este valabila pentru lunile noiembrie-decembrie 2015, sau doar pentru decembrie 2015? Daca pe noiembrie 2015 nu s-a depus aceasta declaratie, se poate face rectificativ? multumesc
Răspuns la discuția Prescriere contract de munca
am inteles... copia dupa contractul inregistrat in REVISAL o cer de la angajator, sau de la ITM?multumesc
Buna ziua, Am o intrebare referitoare la inregistrarea unui contract de munca: eu am lucrat din 2011 pana in 2012 la o firma aflata acum in radiere, patronul a deschis firma noua, iar vechiul punct de lucru unde am lucrat in 2011-2012 s-a inchis. Problema e ca am descoperit ca am lucrat in 2011-2012 fara contract de munca. Totusi, eu am semnat un contract de munca, a fost si un control de la ITM in 2012, si nu s-a intamplat nimic :( Pe adeverinta de la CASA DE PENSII, insa, nu apare pozitie cu firma unde am lucrat in 2012... Am inteles ca este posibil sa se prescrie contractul de munca? :(
Va rog tare frumos sa ma ajutati cu un raspuns :(
Eu am o intrebare: daca angajatorul nu inregistreaza un contract din 2011, eu aflu abia acum ca acel contract nu a fost inregistrat..ce amenda risca?