avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate vioricaiulia

Activitate vioricaiulia

Discuție Este legal ?
Daca chiriasul, (SRL), nu-si plateste chiria la termenul stipulat in contract, si mai mult decit atit ma instiinteaza ca doreste a ramine in continuare in locatie fara a plati, in baza contractului pot schimba iala si intra in locatia care-mi apartine de drept, dupa perioada in care chiria este platita ? Daca DA care este procedura, daca NU, motivul.
Bine am inteles ca o sa am probleme... Intrebare : -pot intra in apartament legal si cum , (ca si procedura intreb) ? Nota : numai noi doi sintem mostenitori.
matematic vorbind nu exista decit doua situatii, daca stiti raspunsul si consecintele va rog raspuns
Sa zicem ce este mai rau : fratele nu ar fi deacord. (Mentionez ca acum nu locuieste acolo, nu are vreun beneficiu, doar plateste chirie, din banii pe care i-a primit pentru proceduri din timpul vietii de la defuncta). Ar putea avea obiectii legal ?
proces de succesiune cu fratele, la notar, iar in casa nu locuieste nimeni.
Pot intra sa locuiesc in casa bunicii, (decedate), pina la terminarea procesului de succesiune ? Daca da care-i procedura legala.
Mentionez ca eu si fratele meu sintem singurii mostenitori, iar el locuieste in alta parte.
Discuție Lamurire
Ce inseamna din punct de vedere juridic transmiterea de catre proprietar (locator) a dreptului de folosinta asupra imobilului, ca si obiect al unui contract de inchiriere intre o persoana fizic si una juridica ?
Discuție Este legal ?
Am salariu minim pe economie, pe care-l primesc pe card, ( in jur de 1100 lei). M-am trezit ca banca mi-a pus oprire pe salariu pentru o presupusa suma de plata datorata RDS-RCS, de 30%.
Mentionez faptul ca lunar platesc din mina aproximativ 750 lei rata la un credit de nevoi personale....
Este legal acest lucru ? si daca nu ce pot face.
Răspuns la discuția Lamurire
Mai clar : -contractul de antrepriza se incheie intre o societate si o persoana fizica ?