avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate mariusica92

Activitate mariusica92

Salut.Politistului local ii trebuie un ordin de serviciu cand efectueaza controale la domiciliile detinatorilor ,privind regimul arme si munitii? Daca doar incheie procese verbale de constatare a unei contraventii,fara insa a avea atributii de aplicare a sanctiunilor contraventionale,exista un termen legal de predare catre superiori ,sau cei abilitati a pv de constatare incheiate pentru aplicarea sanctiunilor contraventionale? Rapoartele de serviciu in ce priveste activitatea zilnica ,sau in urma unor controale ,a Politistului local sant obligatorii ,si cand se dau aceste rapoarte de serviciu ,zilnic,saptamanal,lunar,etc.? Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva? Multumesc frumos.
Multumesc frumos de raspuns.Dar in conditiile in care,pv cuprinde o sanctiune contraventionala gresit sau mai bine zis ,abuziv aplicata,indicand o alta litera a articolului de lege anume lit. d ,dar in raportul catre sef pt care cere aprobarea de a aplica sanctiunea prevazuta de litera b,aprobare care ii si este data.Mai clar,in raportul de serviciu cere aprobare pt lit.b dar aplica sanctiunea prev. de lit. d. Cum se poate ataca in instanta si ce se poate invoca,vreo exceptie ,ceva?
Buna seara! Cu respect, doresc sa va expun si eu o problema; arma cu aer comprimat de tir sportiv ,pentru neasigurarea armei in fiset /cutie metalica ,in urma unui control al Politiei locale in 2013,mi-au adus la cunostinta ca si armele neletale trebuiesc asigurate ,au incheiat un pv xeroxat,nu tip de constatare sau contraventie,pv fara nr si serie,fara a trece in el institutia pe care o reprezentau ,respectiv Politia locala ,etc....,in acest pv fiind trecut un alt tip de permis ,ex: A in loc de B,fara mentiuni,fara semnatura martor,doar semnaturile celor doi agenti politie ,si a subsemnatului,fara date personale ale subsemnatului,CI,CNP,doar adresa si nume.La 5 luni dupa acest asa zis control,am primit un pv contraventional cu sanctiunile contraventionale ,amenda 3.000 lei si masura complementara de anulare permis port arma.Aceste sanctiuni fiind aplicate in baza acelui,, pv de constatare".De mentionat ca,masura complementara a fost aplicata ,sanctionata si prev. cf. art 59 alin 1 lit d lg 295/2004 arme si munitii in pv de contraventie,dar la dosar a fost depus un Raport de serviciu,in care se cere aprobare pt aplicare masurii contraventionale sf. aceluiasi art de lege,acelasi aliniat,doar ca lit. b ,care se refera la expirarea vizei permisului port arma,nicidecum savarsirea in 2 ani a unei sau doua contraventii ,asa cum prevede lg.Mai mult i-a fost aprobat si semnat aplicarea acestei masuri cerute lit. b ,alin 1 art 59 ,lg. 295/2004,dar atat prin PV de contraventie cat si prin Dispozitia data ,a fost aplicata masura prev. de lit.d.In ce priveste permisul port arma ,este valabil 5 ani,iar la acea data,nu trecusera decat doi ani de la eliberarea lui,mai mult,nici masura complementara aplicata, prev. de lit d nu are sens,deoarece nu se mai inregistrase nici o contraventie in cei 2 ani ,cf. art. de lg. Intrebare:1 -Poate fi lovit de nulitate absoluta sau partiala acest PV de contraventie ? 2- PV cel dintai nefiind cf legii tipizat,si plin de erori si lipsuri,cel in baza caruia a fost intocmit cel de contraventie,si acesta poate fi lovit de nulitate? Va rog frumos dati-mi niste sfaturi/ lamuriri.Cu respect,multumesc.
multumesc frumos,si mult respect pt promptitudine.
Buna seara.Cu deosebit respect va rog sa ma indrumati si pe mine intr-o problema juridica civila: speta civila anulare act administrativ,pv de contraventie. Recursul fiind respins,am formulat contestatie in anulare la recurs,si contestatie irevocabila cf. art 319 asa cum a fost pronuntata hotararea.Intrebari: 1-ce cale de atac urmeaza dupa contestatie? 2- si in ce termen pot depune cererea ? va rog frumos ,este urgent. multumesc.
Multumesc frumos de raspuns,totusi sant tot in ceata; nr de inregistrare al plangerii mele este RA 3087/16.11.2015, nr. ordonanta urmarire penala 4.../P/2014, nr dosar acelasi cu ordonanta,dar in aceasta comunicare ordonanta recenta indica plangerea cu nr inregistrare 443/II/2/2015, asta eu nu inteleg!? Va rog frumos luminati-ma si pe mine.Multumesc frumos.
Buna seara.Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine in aceasta problema grava si urgenta; am primit comunicarea unei solutii/ordonante emisa si semnata de prim procuror al parchetului ,la o plangere a mea (eu fiind inculpat X si petent ) indreptata impotriva actelor procurorului de caz.Erorile constatate din cuprinsul ordonantei sunt: 1- Nr. de inregistrare al plangerii mele dat de registratura este cu totul altul decat cel indicat in ordonanta; 2- in incheiere dispune -,, Respingerea plangerii formulate de petentul Y (partea vatamata) impotriva ordonantei nr.....",(si nr este gresit redactat); 3- data depunerii plangerii cf. nr. dat de registratura este altul decat data indicata in ordonanta. Cum pot sa procedez in aceasta situatie? Exista vreun art. de lege care poate anula aceasta ordonanta datorita acestor erori de redactare? Va putea fi admisa contestatia mea impotriva acestei ordonante ? Multumesc frumos.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.La data de 24.09.2015 am depus cererea de consultare dosar in care sant inculpat,la 01.10.2015 a fost emisa ordonanta de catre parchet,care suna cam asa; ..,,apreciind ca cererea este intemeiata,in parte ,in vederea asigurarii exercitarii dreptului la aparare,inculpatului i se aproba consultarea dosarului ,care se va efectua la sediul politiei x (org.cerc.pen.)...daca se doresc fotocopii de pe acte din dosar,acestea se vor elibera dupa achitarea taxei coresp. la sediul parchetului x."Am mers pt consultare la politia x ,acolo mi-au spus ca cel ce se ocupa de dosar,este plecat cu treburi la judet,am mers din nou la parchet si am depus cerere pt fotocopiere unde am platit si taxa aferenta. La 16.10.2015 am primit o comunicare care spune ,asa; urmare a cererii dv. .....va facem cunoscut ca dosarul penal la care faceti referire ,se afla in lucru la politia x...urmand dupa finalizare sa fie inaintat parchetului cu propuneri legale.Deci,acestea au fost raspunsurile comunicate de dumnealor.Va rog ,sa-mi spuneti ce alte cereri sa mai formulez? Daca merg acolo si cer niste lamuriri mi se spune sa depun in scris la registratura.Cum ma sfatuiti sa procedez? Legat de plangerea mea penala ,in care eu sant parte vatamata,depuse la parchet in ianuarie 2015,si respectiv noiembrie 2015,exista un termen legal in care eu trebuia sa primesc un raspuns,comunicare,ceva? Imi puteti spune prin ce articol de lege pot cere urgentarea solutiilor in ambele cazuri? multumesc frumos.
Buna ziua .Sant cercetat si urmarit penal intr-un dosar privind infractiunile de abuz de incredere si amenintare.Inca din luna iunie cand mi-a fost adus la cunostinta acest aspect de catre org.de cercetala penala printr-o citatie fiind chemat la postul de politie,unde mi-a fost luata o declaratie.Mai mult,nu am primit nici o comunicare/instiintare sau copie dupa vreo ordonanta emisa.Desi in declaratia luata la politie,am relatat exact cele intamplate indicand si martori ,nici pana la aceasta data nefiind chemati pt audieri sau declaratii.Desi am facut nenumarate cereri adresate parchetului ,solicitand aprobarea consultarii dosarului ,fotocopierea lui,copie ordonanta urmarire penala,nici pana la aceasta data nu am primit nimic din cele solicitate.Referitor la cosultarea si fotocopierea dosarului,am primit un raspuns in care mi se solicita taxa pt copiere dosar,am mers si am platit-o la parchet,in urma careia am mai primit o comunicare referitoare la aceasta cerere,ca dosarul in cauza se afla in lucru la politie,urmand ca dupa finalizarea cercetarilor sa fie inaintat cu propuneri parchetului.Legat de aceeasi cauza si persoana presupusa vatamata ,cea care mi-a facut mie plangere,si eu am inaintat o plangere penala impotriva acestuia pt mai multe infractiuni grave,plangere depusa cu nr inregistrare inca din luna ianuarie 2015.Adaug ca,deoarece nu am primit niciun raspuns la aceasta,am revenit cu o alta plangere penala inregistrata in 16 noiembrie 2015 la parchet,precum si o plangere impotriva actelor procurorului la aceeasi data.Nici pana acum ,nu am primit vreun raspuns . Referitor la dosarul in care sant urmarit penal si plangerea mea penala ,politistul care se ocupa de caz mi-a comunicat verbal ca,ambele au fost conexate in acelasi dosar inca din vara 2015,si cu toate acestea nimic din cele sesizate de mine in plangerea mea nu se regasesc nicaieri,martorii nu au fost chemati pt declaratii,eu neprimind niciun fel de comunicare si nici posibilitatea de a consulta acest dosar ,in vederea apararii.Din punctul meu de vedere,consider ca imi sant incalcate niste drepturi legale si totodata cred ca se urmareste prin aceasta tergiversarea dosarului. Va rog cu respect,sa ma lamuriti si pe mine,si totodata daca puteti sa-mi dati solutii.Multumesc.