avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate plecindubai

Activitate plecindubai

Răspuns la discuția camera preliminara
multumesc frumos
o primim acasa sau trebuie ridicata personal
in cat timp primim incheierea judecatorului de camera preliminara de la pronuntare?
plecindubai a scris:

dar pot sa nu angajez avocat si sa fac o procura in are sa ma reprezinte fiul meu


Răspuns la discuția penal
de fapt la ce am relatat eu ce trebuie sa judece acest judecator de camera preliminara? v-a fi un sg judecator sau trei? la termenul dat v-a trebui sa fie prezente toate partile inclusiv procurorul?
Discuție penal
daca cineva face o plangere panala impotriva unei persoane si impotriva comisiei de fond funciar a unei comune invocand 4 articole adica art.320,321,323si 297 iar procurorul nu ancheteaza nimic dar da o ordonanta de disjungere adica il claseaza dar mai spune ca subzista ceva de genul ca nu se poate pune in miscare actiunea penala impotriva celeilalte persoane adica s-a depus dosarul la parchetul de pe langa judecatorie iar ordonanta a fost data de parchetul curtii de apel.a facut plangere la procurorul general al curtii de apel iar acum la judecatorul de camera preliminara art.340 intrebarea mea esteau sanse sa se trimita dosarul la procuror din nou pentru stringere de probe deoarece nu s-a verificat nimic si in plangerea facute sunt fapte cu indicii precise chiar si cu acte doveditoare
dar pot sa nu angajez avocat si sa fac o procura in are sa ma reprezinte fiul meu
daca am primit citati si nu ma prezint ce se intampla?
pot trimite decat un avocat sau trebuie sa fiu si eu prezent?
care sunt pasii urmatori dupa ce plangerea a ajuns la judecatorul de camera preliminara art.340 cpp vom fi citati ajungem in instatnta sau ce se intampla?
am depus o plangere impotriva ordonantei data de procurorul general al parchetului de pe langa curtea de apel plangerea am depus-o la curtea de apel sectia penala judecator de camera preliminara-art.340 cpp
intrebarea mea este care sunt urmatorii pasi v-a fi citat cineva sau acest judecator v-a citii dosarul penal si v-a face o sinpla motivare. se judeca in instanta la curte sau ce se v-a intampla?


Răspuns la discuția sulta
fapta e prescrisa si in cazul fratelui meu decedat partea ce-i revenea lui ii ramane celui care trebuia sa-i plateasca adica el ramane si cu sulta neplatita si cu pamantul care-i revenea celui decedat sau avem posibilitatea de a actiona in instanta toti ptr a impartii partea celui decedat?