avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1038 soluții astăzi
Forum Activitate centru_cta

Activitate centru_cta

Buna ziua! Am o situatie , o salariata in maternitate cu ctr 8 ore, de mai bine de 6 luni si o mai am le o firma unde are 5 luni lucrate. Am depus la casa de sanatate cereri pe ambele firme pt a recupera medical. Unde avea mai putin de 5 luni s a refuzat decontarea deoarece nu avea 6 luni stagiu. Este obligatoriu stagiu pe aceasta firma doar? Nu se ia in considerare faptul ca ea are mai
Mult de 6-12 lucrate pe firma unde este 8 ore? Multumesc
Buna ziua! Pot presta munca de noapte cei care lucreaza part time? Multumesc
Răspuns la discuția Poprire pensie alimentara
Ma puteti ajuta cu articolul din lege care prevede acest lucru? Trebuie sa fac un raspuns oficial persoanei in cauza si din pacate nu sunt de profesie jurist. Multumesc pentru ajutor
Buna ziua! Am primit de la fosta sotie a unui salariat o solicitare la care atasase copie hotarare instanta judecata pentru a i retine sotului (angajatul nostru), pensie alimentara pt copii. Vreau sa stiu daca pot sa i infiintez poprirea atata timp cat hotararea este pe numele fostei sotii nu este trimisa angajatorului direct de catre instanta
Buna ziua! Daca in urma negocierii colective, ambele parti refuza incheierea unui contract colectiv de munca, acest lucru fiind prevazut in PV mai depun intreaga documentatie la itm?
Multumesc!
85 % sau depinde de cod indemnizatie acordat pe concediu medical ....poate fi 75-85-100%
chiar daca in luna februarie aveti 1450 salariu pentru plata concediului medical se va face media veniturilor brute relzate in ultimele 6 luni la care se aplicaun procent de 85% si se inmulteste cu nr.zile lucratoare concediu medical/maternitate
Răspuns la discuția concediu paternitate
multumesc frumos!
Buna ziua!

in cazul in care si mama si tatal sunt salariati dar tatal opteaza pentru concediu de paternitate as vrea sa stiu cand poate solicita acest lucru tatal, dupa 42 zile de lauzie ale mamei?
Multumesc frumos!
va multumesc frumos!