avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate ionutinfo

Activitate ionutinfo

Am încercat să merg să recuperez boxa. Totuși politia nu vrea sa audă despre martor vor neapărat factura sau bon fiscal.
Și nici nu am dovada ca am fost acolo un număr de înregistrare, nimic.

Drept Bunuri Uitate..
Salutare. În urma unei sesizări către politia locala din partea unui locatar de la un bloc vecin, s-a prezentat Politia Locala Galati. Agentul respectiv din Politia Locala a sugerat sa părăsim zona, eventual sa intram în casă... Plecând în casă am uitat o Boxa portabila lângă banca... Agentul respectiv în intervalul următor a luat boxa și a plecat. Am sunat la politie locală sa aducă boxa înapoi. S-a prezentat agentul respectiv, zicând că pentru acea boxa exista un "proces verbal de abandon"..ca mai apoi sa zică că defapt exista un proces verbal pentru "bunuri găsite" agentul cere un bon fiscal pentru a-mi înapoia boxa chiar la fata locului.. Bon fiscal pe care eu nu-l mai am.. Am achiziționat Boxa Portabila prin februarie 2021... Din Carrefour. Cum. Pot să-mi recăpăt boxa înapot fără bon fiscal? Sunt obligat să prezint bonul fiscal după atâta timp? Cat timp am obligația de a a păstra bonul fiscal?
Ce ar trebui sa fac să-mi primesc bunul personal ?
Buna ziua tuturor. Voi incerca sa fiu cat mai scurt si la obiect.
Un vecin, are hobby-ul de a bate un caine pe scara blocului.
Este vorba de un caine maidanez, care tot intra in scara blocului ori de cate ori are ocazia sa gaseasca usa scarii deschisa.
Acest vecin pare foarte deranjat de aceasta situazie, desi cainele este foarte bland, nu isi face nevoile pe scara blocului. Pur si simplu doarme!
Aces vecin continua sa il bata ori de cate ori il gaseste in scara.
Ma trezesc aproape in fiecare dimineata in urlete si strigaturi de disperare a caineleui. Se intampla asta si noaptea la 22-24 sau mai tarziu.
Ce masuri pot lua in cazul asta?
Pot sesiza polita locala? Pot face o plangere in scris ?
Multumesc anticipat pentru raspuns .
Răspuns la discuția Sanctiune disciplinara 5% - 10%
Ok. Va multumesc mult pentru raspuns

Cornel Vasile a scris:

In aceste conditii , se pot stabili doua sanctiuni disciplinare diferite sau chiar aceeasi sanctiune pentru doua fapte diferite.

Răspuns la discuția Sanctiune disciplinara 5% - 10%
Buna sera, Exact, Sunt pentru fapte diferite, am uitat sa precizez asta
Buna seara. In luna Ianuarie 2019 am primit de la angajator 2 convocari in vederea desfasurarii cercetarilor disciplinare.
Ulterior am fost sanctionat pentru cea dintai convocare cu o reducere de 10% al salariului pe 2 luni (Ianuarie si Februarie 2019)
Pentru a 2 a convocare primita in aceasi luna (Ianuarie 2019) am fost sanctionat cu o reducere de 10% a salariului in luna Februarie 2019.
E corect? Prin urmare in luna Ianuarie voi fi sanctionat de 10% si 20% in totalitate in luna Februarie. Legal se poate face asta ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Mulțumesc pentru lămurire. Am dreptul totusi sa reduc suspendarea la 30 zile ?
Salutare, Am o mica problema.
in Noiembre 2017 am condus cu numerele rosii expirate.
Drept urmare mi s-a intocmit dosar penal ce a fost tinut la Parchetul de pe lângă Judecătorie.
Fiindu-mi retinut permisul de conducere, am continuat sa conduc cu doavada ce mi s-a eliberat de agent, reinoind luna de luna dreptul de a conduce. asta de fiecare data depunand cerere la Parchet.

In data de 02.05.2018 am primit instintare ca s-a incetat urmarirea penala din partea parchetului.
Acum exista un alt dosar la Judecatorie.
Cu obicet: confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP) dosar nr. ******/P/2017 Parchetul de pe lângă Judecătoria Galaţi,
Astazi am primit solutionarea cazului din partea judecatorieri . Am fost la politie cu solutia legalizata pentru a ridica permisul auto, dar surpriza mi-au suspendat permisul pentru 90 de zile. fara a-mi da prea multe explicatii, au scris doar pe spatele dovezii de circulatie ca se suspenda 90 de zile. ce pot face in cazul asta? trebuie sa astept 90 de zile.. ? am dreptul sa reduc la 30 de zile ? domnul de a colo a zis ca nu am dreptul.
Precizec ca in solutia definitiva a judecatorului nu se mentioneaza absoul nimic despre fatpul ca imi va fi retinut permisul pentru 90 de zile
Multumesc, astept un raspuns
Buna seara. in Noiembre 2017 am condus cu numerele rosii expirate.
Drept urmare mi s-a intocmit dosar penal ce a fost tinut la Parchetul de pe lângă Judecătorie.
Fiindu-mi retinut permisul de conducere, am continuat sa conduc cu doavada ce mi s-a eliberat de agent, reinoind luna de luna dreptul de a conduce. asta de fiecare data depunand cerere la Parchet.

In data de 02.05.2018 am primit instintare ca s-a incetat urmarirea penala din partea parchetului.
Acum exista un alt dosar la Judecatorie.
Cu obicet: confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP) dosar nr. ******/P/2017 Parchetul de pe lângă Judecătoria Galaţi,
Cu urmatoare sedinta in data de 29.05.2018.

Cum pot acum sa reinoiesc dovada pentru a putea conduce in continuare pana se da solutia din partea Judecatoriei ?
Pot cere un certificat de grefa ? ca dupa sa pot ridica permisul sau sa reinoiesc dovada la politia rutiera ?
Buna seara. in Noiembre 2017 am condus cu numerele rosii expirate.
Drept urmare mi s-a intocmit dosar penal ce a fost tinut la Parchetul de pe lângă Judecătorie.
Fiindu-mi retinut permisul de conducere, am continuat sa conduc cu doavada ce mi s-a eliberat de agent, reinoind luna de luna dreptul de a conduce. asta de fiecare data depunand cerere la Parchet.

In data de 02.05.2018 am primit instintare ca s-a incetat urmarirea penala din partea parchetului.
Acum exista un alt dosar la Judecatorie.
Cu obicet: confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP) dosar nr. ******/P/2017 Parchetul de pe lângă Judecătoria Galaţi,
Cu urmatoare sedinta in data de 29.05.2018.

Cum pot acum sa reinoiesc dovada pentru a putea conduce in continuare pana se da solutia din partea Judecatoriei ?
Pot cere un certificat de grefa ? ca dupa sa pot ridica permisul sau sa reinoiesc dovada la politia rutiera ?