avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1211 soluții astăzi
Forum Activitate Razvan1992_highclass

Activitate Razvan1992_highclass

Mai multa lume mi-a spus ca o sa dureze procesul mult si chiar daca tribunalul o sa dea despagubiri si acesta refuza sa plateasca o sa primeasca maxim 1 an cu suspendar si se incheie procesul. Este adevarat?

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Este, fără putință de tăgadă recomandabil să contractați servicii avocațiale de vreme ce un avocat ales va depune diligențe vădit superioare!
Pactul de quota litis este interzis, deci nu puteti stabili onorariul doar procentual!

Buna, acum doua zile ne aflam in barul unde il administram impreuna cu tatal meu. Au aparut niste indivizi din cartierul unde se afla barul care ne-au rugat sa ramane peste program inca 20 de minute sa mai consume o bere.

Dupa ce au terminat berea unul dintre ei in stare de ebrietate a devenit violent afirmand ca nu iese din bar si ca daca vrea ne bate si pe mine si pe tata. Eu am raspuns ca nu cred iar acesta m-a lovit, au aparut niste schimburi de pumni intre mine si el nesemnificative fara a lasa urme. Au intervenit cativa oameni intre noi si acesta a plecat. Am sunat la politie si crezand ca acesta s-a speriat si a plecat tatal meu s-a dus singur sa inchida terasa iar acesta statea ascuns acolo iar din spate l-a lovit cu brutalitate acesta a cazut si s-a napustit pe ele cu pumni si picioare. Am aparut si eu cand si s-a ridicat de pe tata si m-a lovit violent si pe mine.

Eu m-am ales doar cu cateva vanatai si o coasta rupta iar tatal meu cu nasul despicat (a fost cusut la urgente), 3 dinti lipsa si ochiul plin de sange(canalul dintre nas si ochi spart).
Astazi am fost la IML eu primind putine zile de spitalizare dar el a fost evaluat si la spital maine urmand aa constate din ce am inteles intre 70-90 de zile de spitalizare.
Precizez ca a venit si politia, detin filmarile de pe camerele video din bar si am 3 martori hotarati care au vazut tot.
Deocamdata procesul este in desfasurare la politie.
Imi recomandati un avocat sau sa continui cu cel din oficiu? Ce daune as putea sa cer si credeti ca ar dura mult procesul?
Multumesc si scuze daca v-am plictisit dar nu am vrut sa omit nici un detaliu.
M-as putea intelege cu avocatul sa ii platesc un procentaj din daunele morale oferite la sfarsit de proces?
Buna, bunica mea a decedat de aproximativ 5 luni. A ramas dupa aceasta un apartament, mama mea e moarta si ea aceasta avand inca doua surori. Astazi ma trezesc ca surorile mamei au facut schimb cu alt apartament plus diferenta fara a ma instiinta si fara ca eu sa fiu notificat pentru vreun act de succesiune sau altceva. Este posibil sa ma fii desmostenit sau exista vreo varianta sa nu am mostenire din partea bunicii?
Răspuns la discuția Taxa auto persoane cu handicap
pana la urma ati rezolvat ceva? si eu sunt in aceeasi situatie! multumesc
Nu s-a modificat legea?
Buna,
Am un Passat 1.9 din 2001, cumparata din Germania.
Masina este pe punctul de a fii inmatriculata pe numele Bunicii mele care detine certificat de handicap accentuat.
R.A.R-ul l-a trecut iar conform modificarilor din legea 448/2006 reiese:

- "scutirea de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi
mototriciclurilor, adaptate handicapului"

M-am dus la doamna de la finante sa ma informez despre aceasta modificare a legii, dar surpriza, a continuat sa tina una si buna ca nu exista asa ceva, si ca scutirea de la taxa pentru persoanele cu handicap se face doar daca masina este special adaptata.
Ok, am vazut ca nu am cu cine discuta ma duc la biroul de inmatriculari... aceeasi poveste, nu au auzit de aceasta modificare si mi-au spus ca ei ar putea trimite actele la politia din mures cu o atasare a copiei certificatului de handicap, doar ca nu stiu daca o sa fie aprobate actele si cum se procedeaza.

Imi puteti spune daca vorbesc prostii sau nu? Daca am dreptate cum ar trebui sa procedez, se depune vre-un fel de cerere undeva?

Precizez ca bunica mea nu detine permis de conducere iar gradul de handicap este "accentuat" nu e locomotor.

Astept raspuns, v-as fii recunoscator.
Multumesc!
Pai nu avea contractul de munca incheiat... el era angajat cu acte in regula in momentul in care s-a produs tragedia. Deci ce inteleg mai sus ca cel mai grav lucru e ca sotia sa nu mai primeasca succesiunea?

Tin sa precizez ca angajatul mai avea inca doua salarii retinute de catre patron, pentru ca asta e politica firmei lui cica.. Plus ca in fiecare luna ii retinea 100 ron garantie cica...

Banii aia o sa ii pot recupera?
Multumesc de raspunz, apreciez.
Deci din cate am inteles nimeni nu are nici o raspundere, in concluzie nici sotia nici parintii nu raspund de lipsa?
Puteti sa imi aratati o lege care sa prevada aceste lucruri? Pentru ca administratorul acestei firme pretinde ca suma trebuie acordata de catre familie.

V-as fii recunoscator. Multumesc