avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate Costy1956

Activitate Costy1956

Am o locuinta in Timisoara si vreau sa ma dau in intretinere la fica mea,dar ea este casatorita actulde intretinere cu uzufrct viager trebuie sa il si pe ginerele meu sau pot face numai cu fata mea?
-Va multumesc
Daca vreau sa fac un act de donatie cu uzufruct viager cum trebuie sa procedez? Fata are 43 ani ce acte imi trebuie (de la primarie sau de la IML?
-Va multumesc .
Răspuns la discuția pentru mostenire
Da aveti dreptate prin donatie dar cu uzufruct se poate?
-Da are parinti.
Daca dau mostenire cu uzufruct viager la un nepot de 14 ani trebuie tutore sau nu.
-Va multumesc.
Discuție Juridic
O persoana cu handicap care sta la copii,si are locuinta ei personala poate sa inchirieze locuinta fara sa ii fie taiata pensia de handicp?.
Va multumesc.
- Am o camera de camin in timisoara la parter si sub camera am amenajat o boxa.
- Adica am inchis o esire si am facut intrare din camera(nu am blocat nici un robinet sau scurgere.)
- As dori sa sa stiu daca asociatia de proprietari poate sa ma oblige sa platesc o suma de bani pentru ca o folosesc,stiind ca eu cand am cumparat acea camera am platit si parti comune in care intra si subsolul.
- Este legal ce imi cere asociatia?
Va multumesc.
Discuție Intrebare
- Sotia mea merge la sat la nepoti de luni pana vineri si vine acasa sambata si duminica,am dreptul legal sa o scot de la cheltuieli?
- Va multumesc
Răspuns la discuția Lucrari la subsol
Multumesc frumos.
Cand se schimba coloana principala de incalzire din subsol locatari care au centrale de apartament montate trebuie sa participe financiar la schimbarea coloanelor s-au nu ca nu folosesc caldura de la oras.
- Va multumesc
Răspuns la discuția Taxa Auto
- Multumesc dar proprietarul o mai poate recupera?