avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Activitate Dana-

Activitate Dana-

Buna ziua! Va contactez cu referire la articolul dvs. "UPDATE De-acum, concediul de odihnă al bugetarilor nu mai este afectat de concediul medical". am avut concediu fara plata 3 luni in 2016: martie, aprilie si mai. Pot beneficia de concediu de odihna pe aceasta perioada a concediului fara plata? Multumesc.
Buna ziua! In cazul in care am avut concediu fara plata in perioada martie - mai 2016, mai pot beneficia sau nu de concediu de odihna? Daca da, va rog a-mi preciza legea/ articolul in cauza. Multumesc!
Buna ziua,

In aprilie 2016, am facut rezervarea denumirii pt PFA si am achitat taxa de registru la casierie de 72 de lei, insa nu am mai depus restul de acte pentru inregistratea PFA-ului, hotarand sa aman/ sa anulez aceasta inregistrare de PFA.

In ce masura ma afecteaza acesta situatie?
Pot fi amendata/ pot avea controale pentru acest fapt?

Multumesc.


Răspuns la discuția PFA traducator autorizat

Buna ziua,

Va contactez in legatura cu deschiderea PFA-ului pentru traducator autorizat.

Imi puteti spune, va rog:

1. cat dureaza procesul de finalizare a inregistrarii PFA-ului pentru traducator autorizat?

2. care sunt pasii de urmat pentru a inregistra acest PFA?

3. care sunt impozitele ce trebuie achitate catre stat?

4. exista anumite riscuri de care trebuie sa tin cont in cazul acestui tip de PFA?

5. daca mai sunt si alte informatii legate de acest subiect, va multumesc anticipat pentru transmiterea lor.

Va multumesc si va doresc o zi frumoasa.



Buna ziua,

In cazul in care un profesor care efectueaza cursuri in privat/ meditatii si traduceri, poate sa isi deschida un singur PFA pentru ambele domenii de activitate (cursuri si traduceri)? Daca da, va rog a-mi transimte informatiile necesare pentru acest tip de PFA.

Multumesc frumos.
Buna ziua,

Va contactez in legatura cu deschiderea PFA-ului pentru traducator autorizat.

Imi puteti spune, va rog:

1. cat dureaza procesul de finalizare a inregistrarii PFA-ului pentru traducator autorizat?

2. care sunt pasii de urmat pentru a inregistra acest PFA?

3. care sunt impozitele ce trebuie achitate catre stat?

4. exista anumite riscuri de care trebuie sa tin cont in cazul acestui tip de PFA?

5. daca mai sunt si alte informatii legate de acest subiect, va multumesc anticipat pentru transmiterea lor.

Va multumesc si va doresc o zi frumoasa.
Buna ziua,

Imi precizati, va rog, daca in invatamant:

1. concediul medical anuleaza concediul de odihna pe toata perioada anului scolar 2015 - 2016, incepanad cu septembrie 2015? Sau anuleaza incepand cu ianuarie 2016?

2. cate zile de concediu de odihna are dreptul un cadru didactic?

3. cate zile de concediu medical are dreptul un cadru didactic pe an calendaristic?

4. ce drepturi i se anuleaza cadrului didactic pe perioada concediului fara plata?

Multumesc.