avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Activitate mitroigeorge

Activitate mitroigeorge

Lucrez la Multinationala si sunt propus a merge la un curs de instruire profesionala in Japonia, 3 luni.
Mi se cere a semna un act aditional prin care sa suport costul cursului in caz ca vreau sa plec in urmatori 3 ani cu exceptia cazurilor de forta majora cf legii.
Intrebarea este care sunt aceste cazuri de forta majora?
Daca as fi concediat, daca ma imbolnavesc grav, daca sunt arestat, daca mor...ce se intampla? Suma este imensa...circa 50000euro si mi e frica sa semnez!
Multumesc!
Răspuns la discuția pensie alimentara ptr 2 copii
Dapix a scris:

Legea stabilește pentru un singur copil în întreținere un procent de maxim 25%.
Până va stabili instanța de judecată procentul maxim, puteți rămâne cu 16% cât e în prezent.
Dar trebuie să aveți în vedere că legea îi permite să ceară maximul de 1/4.

Eu am 2 copii, nu unul singur...in caz ca era unul singur era clar maxim 25%....trebuie sa fie o diferenta , totusi !...care?... asta e intrebarea !

Multumesc
Am 2 baieti cu 2 neveste. primul baiat are 27 ani si am incheiat cu plata pensiei.
pensia era stabilita % din salariu 16.5% ptr fiecare.
Cel de-al 2 lea are 12 ani,
Mama lui, de care am divortat, ma ameninta cu Proces ptr cresterea pensiei.

Ce spune legea, faptul ca am terminat cu primul , ma obliga sa i dau mai mult celui mai mic?...sau ramane 16.5% in continuare?
Multumesc !
Sunt divortat de 9 ani si intr-un parteneriat civil cu actuala sotie.
Fosta sotie ma calomniaza intr-un mod barbar prin nenumarate mesaje, comentarii postate pe contul meu, al actualei sotii, al copiilor acesteia, ai surori mele si al foare multor colegi de serviciu, vecini...etc !
Bineintele ca foloseste un cont fals de Facebook !

ce pot face?...de discutat cu ea nu e o solutie, va asigur !
multumesc !
Si la cine ar trebui sa merg, avocat, executor judecatoresc?...
In urma unui proces de Divort/Partaj exista o Hotarare judecatoreasca definitiva prin care fosta sotie trebuie sa plateasca 9 rate la banca si eu pe a 10-a.

Creditul este unul ipotecar la care eu figurez ca titular si am ramas si cu ipoteca po propria locuinta.

In schimb prin Hotararea Judecatoreasca fiecare raspunde 100% in fata banci ptr ratele, penaliatile... sale. Fosta sotie garanteaza cu propria locuinta ca va plati ratele si ca la intarzieri mai mari de 2 rate o pot executa silit.

Acum are deja 3 rate intarziere iar banca imi trimite mie tot felul de Scrisori si amenintari.
Mentionez ca am informat in scris banca asupra Hotarari de partaj, si au chiar o Copie a acesteia.

ce e de facut?...ma pot trezi cu popriri pe salariu?...executare silita?
Răspuns la discuția pensie alimentara
multumesc, asa este!
Am un baiat ptr care am platit pensie alimentara pana luna trecuta.
A implinit varsta de 26 de ani si e inca la studii. Am facut o cere pe proprie raspundere la mine la locul de munca. E corect dpdv legal?
Răspuns la discuția pensie alimentare copil
Multumesc,
Dar daca copilul face studii dar si lucreaza in acelasi timp, cum se considera, platesc sau nu?
Ar trebuie cumva sa i cer sa mi dovedeasca ambele lucruri?...si ca continua studiile si ca nu lucreaza?
Platesc pensie alimentara ptr un copil. acesta implineste 25 de ani in aprilie 2016.
Actualmente este pe undeva prin Danemarca. la studii sau la munca , nu pot sa stiu exact ce face acolo. Ce ar trebui sa fac ptr a anula plata pensiei?...Cum pot afla daca lucreaza sau nu?