avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate Angelsy

Activitate Angelsy

Buna ziua!

Ma aflu in proces de partaj cu fostul sot. Deocamdata, locuim impreuna la aceeasi adresa de domiciliu.
In casa noastra, in ultima camera a locuintei , la strada, functioneaza un magazin mixt, societate comerciala, a carui administrator este fostul sot.

Intrebarea mea este daca pot sa cer inchiderea magazinului. Motivul este acela ca fostul sot mi-a limitat accesul in curte si in locuinta si tot timpul este galagie pana la ore tarzii in noapte.

Cum as putea sa procedez?

Va multumesc!
Am fost concediat in anul 2017, din motive neimputabile mie. La data concedietii mele, exista un contract de muncă in care se preciza, printre altele, ca la concediere persoana va beneficia de o suma de bani reprezentand contravaloarea a 15 salarii. Am actionat in instanta, solicitând aceasta suma de bani. Intre timp, instituția a intentat acțiune in instanta cerand nulitatea absolută a contractului colectiv de munca. Instanța a aprobat nulitatea absolută pe motiv ca persoana care a semnat contractul, nu avea calitatea de director. Intrebarea mea este daca actul juridic si a produs efectul sau nu. Si dacă si a produs efectul ce sanse am sa intru in posesia banilor. Mentionez faptul ca dosarul meu a fost suspendat de instanța pentru aflarea sentinței din dosarul celalalt. Ce șanse mai am in acest caz?
Răspuns la discuția revizuirea unui dosar
Multumesc frumos pt raspuns! Dar poate o sa intelegeti mai bine daca incerc sa va explic mai in detaliu.
Lucrurile s-au derulat cam asa:

-16 decembrie 2015 am fost demisa din functie; am intentat proces. am pierdut pe fond, sentinta data in 12.04.2017
- 07.03.2017-domnului respectiv i-a fost anulata decizia de incadrare in functia de director. Asta pe fond. Apel nu a mai introdus, pt ca inainte de pronuntarea sentintei a demisionat. Instanta a declarat-o definitiva in data de 06.10.2017
-21.10.2017 am introdus apel si am pierdut., sentinta a fost data in data de , 01.03.2018.Pot sa cer macar o revizuire, tocmai datorita faptului ca a fost anulata decizia de incadrare a d-lui pe functia de director, invocand nulitatea actului?

Buna ziua!
Am pierdut un proces pe dreptul muncii. As vrea sa cer o revizuire a dosarului, invocand art 509 NCPC si nu stiu cum trebuie procedat
Cererea de revizuire a unui dosar, se adreseaza catre prima instanta, cea de fond, sau catre ultima instanta, in cazul meu instanta de apel?

Exista un termen limita de depunere a acestei cereri de revizuire?
Cererea de revizuire se adreseaza catre prima instanta, cea de fond, sau catre ultima instanta, in cazul meu instanta de apel?

Exista un termen limita de depunere a acestei cereri de revizuire?

Cererea de revizuire se adreseaza catre prima instanta, cea de fond, sau catre ultima instanta, in cazul meu instanta de apel?

Exista un termen limita de depunere a acestei cereri de revizuire?
Multumesc frumos pentru raspuns!
Multumesc frumos pt raspuns! Dar poate o sa intelegeti mai bine daca incerc sa va explic mai in detaliu.
Lucrurile s-au derulat cam asa:

-16 decembrie 2015 am fost demisa din functie; am intentat proces. am pierdut pe fond, sentinta data in 12.04.2017
- 07.03.2017-domnului respectiv i-a fost anulata decizia de incadrare in functia de director. Asta pe fond. Apel nu a mai introdus, pt ca inainte de pronuntarea sentintei a demisionat. Instanta a declarat-o definitiva in data de 06.10.2017
-21.10.2017 am introdus apel si am pierdut., sentinta a fost data astazi, 01.03.2018
Pot sa cer macar o revizuire, tocmai datorita faptului ca a fost anulata decizia de incadrare a d-lui pe functia de director, invocand nulitatea actului?
Buna ziua!
Am pierdut un proces pe litigii de munca in faza de apel. Hotararea e definitiva!!Mai exact mi s-a desfacut contractul de munca de catre un director, caruia, ulterior i s-a anulat decizia de angajare pe postul de director pe care l-a ocupat, atunci cand a dispus concedierea mea. Motivul a fost lipsa cazierului de la dosarul de concurs, domnul respectiv avand condamnare cu suspendare intr-un dosat de inselaciune.
Intrebarea mea este: In baza acelei decizii de anulare a deciziei de angajare pe functia de director,data de instanta, care este irevocabila, pot sa actionez si sa cer reancadrarea mea pe functia detinuta, in instanta pe motiv ca actul de investire a lui in functia de director, a produs efect, mai exact a dus la concedierea mea?
Daca am pierdut la apel un proces pe litigii de munca, ce forma de atac mai am? Sentinta e definitiva.