avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate notafraiddd

Activitate notafraiddd

Mulțumesc

MihailZC a scris:

Da, la vanzare trebuie sa prezentati certificatul fiscal care atesta inexistenta unor datorii catre organul fiscal local (Primarie) nu si catre cel central. Daca ANAF-ul ar fi fost diligent ar fi inceput macar executarea silita si v-ar fi notat o somatie in cartea funciara a imobilului, caz in care nu mai puteati sa il vindeti.

Vânzare imobil cu datorii la ANAF

Bună ziua,

Doresc sa vând un imobil dar la ANAF am o datorie in urma unei firme care a întrat în faliment și eu am fost asociat.

La ANAF îmi apare o datorie unde scrie atragerea răspunderii solidare cu debitorul.

Întrebarea mea este, dacă impozitul pe imobilul care urmează sa fie vândut este la zi, o sa pot face vânzarea fără sa plătesc datoria la ANAF? (având în vedere ca la vânzare trebuie sa prezint certificatul fiscal)
Răspuns la discuția Datorie la ANAF
Va mulțumesc pentru mesaj, pot sa confirm ca nu mai exista alte dosare, în schimb, în cadrul hotărârii am regăsit acest text

La dosarul cauzei a fost înregistrată o declaraţie de creanţă din partea DRGFP
CLUJ care a solicitat înscrierea la masa credală cu suma de 40.683 lei, depunând în
susţinerea cererii titluri executorii, somaţii, decizii de calcul al accesoriilor şi dovezi de
comunicare a titlurilor executorii, precum şi fişa sintetică totală. Verificând documentele
depuse în dovedirea creanţei solicitate, a procedat la înscrierea la masa credală a DRGFP
CLUJ cu o creanţă bugetară

Si apoi continua

Astfel cum a arătat mai sus, administratorii statutari, nu au comunicat documente
contabile, astfel că Raportul asupra cauzelor care au determinat starea de insolvenţă a fost
redactat în baza informaţiilor obţinute de pe site-ului Romanian Universe.ro, care a
arhivat singura situaţie financiară depusă pentru societatea cu raportarea de la 31.12.2008.
A concluzionat în raportul cauzelor faptul că s-ar impune formularea unei cereri de
antrenare a răspunderii, însă creditorul fiscal DRGFP CLUJ a emis anterior deschiderii
procedurii decizii de răspundere solidară a administratorilor cu societatea pentru suma
înscrisă la masa credală. Raportul cauzelor a fost depus la dosarul cauzei la data de
04.02.2019 şi a fost publicat în Buletinul Procedurilor de Insolventa

In raportul cauzelor emis de către lichidator se specifica ca este o decizie ce are în vedere răspunderea solidară a mea.

Asta înseamnă că eu dacă am fost administrator acum trebuie sa plătesc datoriile firmei din avere personala?
Si ce ar trebui sa fac ca să pot radia datoria de la ANAF?
Discuție Datorie la ANAF
Datorie la ANAF

Buna, in 2008 am infintat o firma impreuna cu sotul meu si inca un asociat. Toti aveam functia de administrator.

Eu si sotul meu nu ne-am folosit deloc de firma (nu am avut activitate), singura activitate a avut-o acest asociat.

In 2011 firma a intrat in faliment, iar in 2018 s-a deschis dosarul cu obiect procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată.

Atasat la acest dosar se gaseste un tabel preliminar care arata ca firma are o datorie de 41.000 RON la ANAF.

Cum am spus si mai sus, eu nu am avut deloc activiate in firma deci nu am nimic de a face cu aceea datorie. Insa ANAF-ul a pus-o si pe numele meu, eu fiind in timpul acela ADMINISTRATORUL firmei.

In ultima hotarare din dosar se fac urmatoarele dispuneri:
- Dispune închiderea procedurii falimentului debitoarei
- Dispune radierea debitoarei
- Dispune notificarea prezentei sentinţe Direcţiei Generale Regionale a Finanţelor
Publice Cluj şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Cluj.
- Descarcă lichidatorul judiciar de îndatoriri şi responsabilităţi.

Avand in vedere ultima hotarare a instantei, asta nu inseamna ca ar trebui radiata si datoria de la ANAF?

Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, am nevoie de un avocat ca sa pot scapa de aceea datorie? Repet, eu nu am facut nici o datorie.
Cerere pentru amanare cauza

Buna, tatal meu a fost citat sa se prezinte intr-un proces penal ca parat, pentru executare de lucrari fara autorizatie.

Termenul de prezentare este peste 2 zile, dar el nu a avut timp sa isi pregateasca apararea sau sa isi angajeze un aparator.

Se poate depune o cerere de amanare a judecatii? Daca da, unde as putea accesa un model? Si trebuie depuse si dovezi (in cazul asta nu exista..el neavand timp sa se ocupe de cauza)?
Executat silit de ANAF pt o datorie pe care nu am facut-o

Salut,

In 2008, am fost de acord sa fiu administratorul unei firme fondate de sotul meu, 2 angajati au luat credite pe firma, ei nu au mai platit ratele pt ca firma a intrat in faliment si acum ANAF-ul ma urmareste pe mine sa recupereze banii.

Mentionez ca nu am semnat nici un contract de credit. E legal ce se intampla aici?
Are legătură și cu ce fac eu nu? Adică dacă fac plăti către acest creditor atunci se prelungește termenul de prescripție.

Deci sa înțeleg ca în lumea reala creditele nu prea ajung sa se prescrie
Executare silita cu 1 luna inainte de termenul de prescriptie

Salut, ce s-ar intampla in cazul in care un creditor merge la un executor pt inceperea procedurii de executare silita inainte cu 1 luna de termenul de prescriptie? Mai trebuie asteptat inca 3 ani?
Mai exista termen de prescripție după ce s-a încuviințat executarea silita în cazul creditelor bancare?

Salut, va rog sa ma lămuriți cu o chestiune. Din câte înțeleg exista un termen de prescripție de 3 ani la creditele bancare unde încă nu s a început executarea silita, avem acest termen și în cazul în care a început?

Am 3 dosare de executare in care instanta a încuviințat executarea silita. Sa presupunem ca timp de 3 ani nu mai fac nici o plata către aceste credite (în alte cuvinte, timp de 3 ani rămân fără venituri) atunci se anulează automat executarea sau pot fi urmărit toată viata?
Executare silita fără somatie

Salutare, mi am cautat numele în portal și am observat ca sunt 3 dosare de executare pe numele meu. Nu am fost citat pentru acestea și prin urmare dreptul meu de a depune contestație nu a existat. Executarea silita a fost deja admisa de instanta în toate cele 3 dosare.

Se poate anula executarea pe baza asta?