avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1344 soluții astăzi
Forum Activitate mami3tobe

Activitate mami3tobe

Buna ziua,
Va rog, imi puteti spune daca lucrurile stau in continuare asa (nu e obligatoriu sa iti iei concediu medical de la ambii angajatori). e vreo diferentiere in functie de tipul concediului?
Multumesc!
Răspuns la discuția Calcul concediu medical
Va multumesc mult! Am rezolvat asa cum m-ati sfatuit Dvs. Ma puteti ajuta, va rog si cu calculul?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Calcul concediu medical
Buna ziua,

Dati-mi si mie un sfat, va rog - nu stiu daca am incadrat intrebarea la categoria corecta a forumului, sau daca situatia e chiar asa de complicata. De la salarizare si dela departamentul juridic nu am reusit sa obtin un raspuns, si chiar nu stiu ce sa fac.
La Casa de Asigurari nu pot ajunge in persoana, si la telefon n-am avut nici un succes, asa ca sunteti singura mea sursa de lumina. Macar la ultima intrebare - daca angajatorul # 2 poate accepta si plati direct un concediu medical "in continuare".
Va multumesc mult!
Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu verificarea unui calcul de concediu medical pentru o situatie mai complicata:
CM cod 08 in perioada 11-30 aprilie.
Venitul brut pe ultimele 6 luni:
mar 16 - 1998 lei, 9 zile lucrate, 14 zile contractul suspendat
feb 16 - 0 lei, toata luna contractul suspendat
ian 16 - 0 lei, toata luna contractul suspendat
dec 15 - 3774 lei, 17 zile lucrate, 4 zile contractul suspendat
nov 15 - 1776 lei - 8 zile lucrate, 12 zile concediu crestere copil fara plata indemnizatiei.
oct 15 -1855 lei - 12 zile indemnizatie de crestere a copilului, 10 zile concediu crestere copil fara plata indemnizatiei

Am 3 variante diferite pentru baza de calcul:
204.413 lei (se imparte brutul la nr de zile in care lucrat);
138.28 lei (se imparte la nr de zile lucrate + cele 22 zile de CCC fara plata indemnnizatiei)
sau 74.04 lei (se imparte la nr total de zile lucratoare din cele 6 luni).
Imi puteti spune care dintre ele este corecta?

Inca o mentiune: incepand din 1 oct 2015 am un contract de munca la un alt angajator. Primele venituri (710 lei net) de la el le-am incasat in luna decembrie 2015. Contractul e pe perioada determinata pana pe 30 sept 16, si nu am cerut concediu medical si de la ei. Pentru luna mai 2016 voi duce concediul si la al doilea angajator, dar va fi completat nu ca 'initial', ci ca 'in continuare', si va fi exemplarul duplicat - conform cu originalul. Vor putea cei de la angajatorul 2 sa il plateasca? In functie de veniturile realizate la ei, asta mi-e clar, lipsa concediului medical 'initial' ma tem sa nu fie o problema.

Va multumesc mult!

Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie:
-sunt insarcinata in 27 de saptamani;
-din 24 martie sunt in concediu medical (cod 01) acordat de ginecolog pt sarcina cu probleme;
-am de la medicul ginecolog o evaluare (formularul 8A) in care imi recomanda concediu de risc maternal (data: 24 martie)
-medicul de medicina muncii confirma necesitatea concediului de risc maternal si trimite la angajator actele necesare (data evaluarii: 25 martie);
-pe data de 8 aprilie imi expira concediul medical cod 01;
-cei de la serviciu mi-au spus ca nu au primit nici o evaluare pt mine pt a putea solicita concediul de risc maternal.
In situatia data, ce pot face? Exista un termen limita in care angajatorul trebuie sa imi acorde un raspuns? Pot solicita altfel acel concediu?
In mod clar nu ma pot intoarce la lucru, deci voi solicita un nou medical nprmal, dar as vrea sa stiu daca pentru o saptamana sau mai mult.

Si inca o intrebare:
Este obligatoriu sa intru in concediu prenatal cu 63 de zile inainte de data probabila a nasterii? sau pot intra mai tarziu? As vrea sa stau cat mai mult acasa dupa nastere, nu voi putea intra in concediu pt cresterea copilului.

Va multumesc mult pentru ajutor!
Răspuns la discuția Perioada concediu de lauzie
Va multumesc pentru clarificari!
Toate cele bune!
=D>
Răspuns la discuția Perioada concediu de lauzie
Va multumesc mult!
si imi cer scuze pentru subliniere, cred ca am apasat din greseala...

Deci ITM-ul nu se sesizeaza daca cineva are, sa zicem, 3 CIM pt 8 ore pe zi?
Buna ziua!
Apelez din nou la sfatul dumneavoastra, de data asta pentru o prietena:
Si ea este insarcinata, urmand sa nasca la inceputul lui aprilie 2016.
Ea este angajata de la 9 la 18 (1h pauza de masa) la o firma privata si a intrat in prenatal de la 1 martie.
In paralel, de trei luni, are semnat pana in decembrie 2016 un CIM de 4 ore cu o firma de traduceri. Face traduceri dar a si preluat un proiect pt o carte, pe care o va termina de tradus cel tarziu pana la sfarsitul lunii, insa pt a fi platita toata suma, va trebui "sa ponteze" si luna aprilie, din cauza plafonarii sumei pe care firma o poate plati pe ora (nu stie nici ea de ce nu se poate ridica plafonul, am inteles doar ca in mod clar nu e posibil). Deci va aparea ca va lucra si macar pentru o parte din cele 42 de zile calendaristice de lauzie.
Intrebarile noastre sunt:
1. E posibil? sau va trebui sa renunte la banii respectivi?
2. Din mai va putea depune si la firma de traduceri concediul medical - de maternitate?
3. Doar o curiozitate din partea mea: este legal ca o persoana sa aiba 2 CIM de 8 ore pe zi? Posibil cred ca este...

Va multumim mult pentru ajutor!
Indemnizatia de crestere a copilului a fost mare, 3400 de lei. As mai prinde 2 luni de indemnizatie, cca 6500 lei.
Am facut rapid un calcul dupa modelele gasite la Dvs printre raspunsurile de pe site. Acel Mbzc revine la 49 de lei, 36 de lei daca codul este 09, deci ar veni in jur de 800 -134 (acel impozit) lei pe luna. Mana cereasca in situatia mea :)
Va multumesc mult de tot!
Extrem de prompt, va multumesc mult pentru raspuns!
Deci acel mic salariu pe care l-as incasa din plata concediului de risc maternal nu se ia in calcul si el pentru concediul prenatal si respectiv viitoarea indemnizatie?
Imi cer iertare, stiu ca sunt sume relativ mici, dar am avut de facut niste investigatii (la stat) care au costat mult (de data asta absolut, nu relativ)
In cer iertare ca insist si va multumesc pentru bunavointa cu care raspundeti!