avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1066 soluții astăzi
Forum Activitate yap

Activitate yap

Buna ziua! In urma partajului, am dobandit un apartament. Am favut intabularea pe numele meu si impunerea la taxe si impozite in baza hotararii judecatoresti. Acum observ ca pe chitanta de impozit, apare suma, numele meu, cota 100%, dar apare si enuntul prop. nr. 2. Ce poate insemna asta? De ce nu apare prop. nr. 1 ca doar acum este doar un proprietar si anume eu? Multumesc anticipat pentru raspuns
Multumesc! Aveti idee unde as putea sa fac asta? La gradinita nu vor sa-mi dea niciun detaliu, mi-au spus sa nu mai duc copilul si atat.

Cornel Vasile a scris:

Contestație puteți face...dar de șanse nimeni nu va poate spune exact care sunt.

Buna ziua! Ma confrunt cu o stituatie, copilul a lipsit 15 zile de gradinita, pentru 10 zile are scutire medicala. Greseala mea este ca nu am citit contractul educational , unde scrie ca pentru absentele mai lungi de 10 zile se depune cerere la director. Acum cand am mers cu el , mi s-a spus ca este exclus din gradinita. Intradevar , nu am respectat clauza din contract de care sincer nici nu stiam...asta nu ma scuteste de repercursiuni stiu... Avand in vedere ca este grupa mare care este obligatorie...am vreo sansa sa fac vreo contestatie? Multumesc!
Buna ziua! Ma confrunt cu aceasi stituatie, copilul a lipsit 15 zile de gradinita, pentru 10 zile are scutire medicala. Greseala mea este ca nu am citit contractul educational , unde scrie ca pentru absentele mai lungi de 10 zile se depune cerere la director. Acum cand am mers cu el , mi s-a spus ca este exclus din gradinita. Intradevar , nu am respectat clauza din contract de care sincer nici nu stiam...asta nu ma scuteste de repercursiuni stiu... Avand in vedere ca este grupa mare care este obligatorie...am vreo sansa sa fac vreo contestatie? Multumesc!

2901RDk a scris:

Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie si, va rog, sa-mi spuneti daca exista vreo solutie: am un copil de 3 ani si 6 luni care frecventeaza o gradinita de stat. Copilul inca nu s-a adaptat, mai ales ca a avut lungi perioade in care nu a fost (raceli, gripe, etc.). In zilele in care frecventeaza gradinita sunt sunata si mi se spune ca: nu vrea sa doarma, deranjeaza ceilalti copii, se "tavaleste pe jos" si ca d-nele educatoare nu au ce sa-i mai faca. Stiu ca poate parea amuzant insa sunt terorizata. In fiecare zi cand intru pe poarta gradinitei : educatoarele, ingrijitoarele, d-na Directoare, ma oprec sa-mi spuna ca copilul meu are o problema si ca ele nu stiu ce sa-i mai faca. Si asta in fiecare, zi fara sa exagerez. De asemenea, regulat sunt sunata la serviciu sa mi se spuna ca fetita mea nu vrea sa doarma la pranz si ca nu stiu ce sa-i mai faca. Sunt chemata la sedinte cu directoarea ca sa gasim o solutie in ce priveste copilul. Repet, singurele probleme sunt ca nu vrea sa doarma, ca se "tavaleste" pe jos si ca tipa ca nu vrea sa faca ce i se spune.... Deja ma gandesc ca aceste doamne doresc sa-mi elimine copilul de la gradinita si nu stiu cum sa faca acest lucru. Drept urmare, va rog mult sa-mi spuneti daca au dreptul sa-mi exmatriculeze copilul de la gradinita sau ce ar trebui sa fac, juridic, legal, astfel incat acest lucru sa nu se intample.
Va multumesc frumos

Am depus actiunea de divort si de partaj de sotul meu de care in fapt sunt despartita de 3 luni. Avem ca si bun comun o masina si un apartament achizitionat in timpul casatoriei ,dar ca si bun comun. Apartamentul a fost achizitionat in urma vanzarii unui imobil pe care l-am detinut eu inainte de casatorie si in urma unui imprumut facut de mine la tatal meu cu o chitanta semnata si de doi martori. Sotul meu recunoaste ca nu a participat cu nimic la achizitionarea acestui apartament deoarece banii au fost ai mei. El este actionar la o firma si am aflat ca ar avea ceva probleme cu fiscul Intrebarea mea este urmatoarea, fiscul ar putea ataca decizia judecatoreasca de partaj? Daca da, ar putea sa imi puna sechestru si pe jumatatea mea de apartament? Multumesc!