avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Activitate Ariana123

Activitate Ariana123

Răspuns la discuția Cass pfa.
Multumesc frumos!
As mai avea o intrebare va rog.Am avut suspendat pfa-ul,acum 2 luni l-am redeschis.Daca acum doresc sa il suspend din nou sau chiar inchid de tot mai trebuie sa depun declaratia unica cu 0 pe 2020 pt ca a fost deschis aceste 2 luni?nu am avut niciun fel de activitate.
Multumesc frumos!
Discuție Cass pfa.
Buna ziua!

Un pfa cu venit f mic( nu imi apare pe declaratia unica ca trebuie sa platesc cass),deci nici nu pot beneficia de asigurare,nu?
Multumesc!
Imi cer scuze, mai am 2 intrebari.

1. Sapt asta merg la finante sa platesc pe anul acesta. Eu nasc in iulie, asa ca voi plati si pe august(in august urmand sa suspend activitatea).
Pot sa trec pe lunile acestea o suma modica, gen 200 lei la estimare venit sau e bine sa trec mai mult?

2. La estimarea de anul trecut am trecut si cheltuieli deductibile 800 lei ca voiam sa deduc pt infiintarea pfa-ului si casa de marcat, dar nu am mai cumparat-o, deci nu am ce sa deduc. Vor fi ceva probleme?

Multumesc si o zi frumoasa!
Multumesc foarte mult pt raspuns!
Buna ziua!

Am si eu cateva intrebari, daca aveti timp.

1. Am un pfa pt care am platit impozitul pe venitul estimat, dar nu am avut activitate deloc, nu am incasat un leu. Din cate am inteles dupa ce il suspend, depun declaratia cu venitul real la finante, iar ei imi elibereaza o adeverinta cu care merg la indemnizatii. In acest caz(in care pe adeverinta va fi venit 0) mai pot primi indemnizatie pt cresterea copilului?


2. Cei 0.85% care se platesc la sanatate pt concedii si indemnizatii trebuie platiti si in cazul in care nu doresc concediu, ci doar indemnizatie? Nu as vrea sa fiu obligata la zilele de concediu.

3. Dupa nasterea copilului cat timp am la dispozitie pt a suspenda pfa-ul si sa depun dosarul pt indemnizatie?

Multumesc frumos!

Buna ziua!

Am si eu cateva intrebari, daca aveti timp.

1. Am un pfa pt care am platit impozitul pe estimare venit, dar nu am avut activitate deloc, nu am incasat un leu. Din cate am inteles dupa ce il suspend, depun declaratia cu venitul real la finante, iar ei imi elibereaza o adeverinta cu care merg la indemnizatii. In acest caz(in care pe adeverinta va fi venit 0) mai pot primi indemnizatie pt cresterea copilului?

2. Cei 0.85% care se platesc la sanatate pt concedii si indemnizatii trebuie platiti si in cazul in care nu doresc concediu, ci doar indemnizatie? Nu as vrea sa fiu obligata la zilele de concediu.

Multumesc frumos!
Răspuns la discuția comercializare bijuterii handmade
Buna ziua!

Ca sa infiintez un pfa pt realizare chestiute handmade e ok o diploma de la un curs de perfectionare(nu calificare) de vanzari prin telefon?
Si pt cumpararea materialelor necesare,gen margelute trebuie sa am chitanta pt ele?sau doar pt ceea ce vand?

Si cu acelasi curs mi-ar aproba un pfa pt vanzari online de haine?

Multumesc anticipat.
Discuție Infiintare PFA
Buna ziua!

As dori sa infiintez un PFA si as avea cateva intrebari,daca ma poate ajuta cineva.
Se pot comercializa produse gen imbracaminte/electronice si la ridicarea de la vama(non UE)se poate proceda cu pfa la fel ca si cu srl?

Multumesc frumos!