avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate luiza12

Activitate luiza12

Răspuns la discuția intampinare
multumesc,le pot depune sau la primul trmen le prezint instantei?
Discuție intampinare
Buna dimineata!
se mai poate depune un raspuns la intampinare intr-un dosar de divort,dupa ce au trecut cele 25 zile? nu s a dat termenul inca,nu am stiut de aceasta actiune in calitate de parat,deoarece nu am fost in tara si nu am primit nimic in cutia postala,va rog?
Răspuns la discuția divort-autoritatea tutelara
reclamanta a cerut domicilil minorului la ea;
exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti a minorului;
nu am depus raspuns la intampinare,nu am avut avocat;pot la primul termen sa cer program de vizita si custodie comuna? va rog,dna avocat
Buna seara!
va rog,de cand medierea nu mai este in vigoare in cazul unui divort?
am invitatie de la biroul de mediere primita si din cate am citit aceasta nu mai este valabila;asa este va rog?
Răspuns la discuția divort-autoritatea tutelara
multumesc,daca nu pot ajunge din motive ca nu sunt in localitate/tara?
Buna ziua!

in cazul unui divort unde exista si copil minor,am primit in posta o adresa pentru a ma prezenta la autoritatea tutelara;
este obligatoriu sa ma prezint?
ce se poate intampla daca in calitate de parat nu pot ajunge la autoritatea tutelara,va rog?
minorul impreuna cu mama lui au plecat de la domicililu comun
Răspuns la discuția Poprire pe salariu
diurna nu intra in calculul popririi conf art 728 co procedura civila ,punctul 7
Buna ziua!
va rog sa ma ajutati un calcul pentru o poprire pe o pensie care reprezinta 484 lei sub salariul minim pe economie;
conform legii 729 cum se face acest calcul in cazul in care exista 2 creditori?
casa de pensii este cea care face calculul.
va rog!
Răspuns la discuția debransare
ok,multumesc,cei de la as ma trimit pe mine cu cererea ca pers fizica catre firma;e bine ca mi-ati spus catre cine trebuie formulata
Discuție debransare
Buna ziua!
as dori sa ma ajutati cu un model de cerere pentru debransare de la sistemul de termoficare;
catre cine se face aceasta cerere?
-catre asociatia de poprietari sau catre firma cu cre avem repartitoarele de caldura,,ista,, se numeste firma.
multumesc!