avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate teodoranegrei

Activitate teodoranegrei

Buna ziua,
urmeaza sa nasc pe 10 aprilie 2018 si pe 01 aprilie 2018 sa intru in concediu prenatal 126 zile (4 luni si ceva) . vream sa va intreb daca se ia in calcul la calcul indemnizatiei crestere copil si prenatalul de 4 luni chiar daca este dupa nastere. adica in cele "ultimele 12 venituri nete " intra si cele 4 luni de prenatal chiar daca sunt dupa nastere luate?
buna ziua,
pe 10 aprilie 2018 urmeaza sa nasc si ma intereseaza cum se calculeaza concediul postnatal adica daca se ia in calcul prenatalul la calcul.
eu merg la servici pana pe data de 01 aprilie dupa care am prenatal 126 de zile. cand se va calcula postnatalul se vor lua in calcul ultimele venituri pe 12 luni inclusiv cu prenatulul de 4 luni chiar daca l am luat mai mult dupa nastere?
iar, referitor la concediul de odihna pe anul 2018 eu merg la servici pana pe 01 aprilie 2018, dupa care am prenatal 4 luni, cate zile de concediu de odihna mi se cuvin pe anul 2018?
ce inseamna timp liber corespunzator? cat
scuze 02 ian 2018
buna ziua,
pe data de 26 dec 2017 am lucrat program complet de la 09:00-18:00 si am primit liber o zi.
pe data de 02 ian 2017 am lucrat program pana la 14:00 (program normal de la 09:00-18:00) si am primit o zi libera.
mentionez ca jumatate din colegi din acelasi departament au fost lasati sa plece la ora 14:00 pentru ca nu era flux in sedii si au primit tot o zi libera = discriminare adica
cei care au stat pana la 14:00 pe 26 decembrie = o zi libera
cei care au stat pana la 18:00 pe 26 decembrie = o zi libera

cum e corect si cat trebuie sa fim renumerati sau cat liber trebuie sa primim.
in contract scrie ca o sa fim compensati corespunzator ptr aceste zile dar nu scrie cat si cum!!!!
buna ziua! o sa va expun situatia mea si va rog sa mi da ti o rezolvare:
sunt in CCC de 1 an si 9 luni si in luna mai pe 24 trebuie sa ma intorc la servici. am fost angajata la o companie care detinea un magazin dintr un mall si intre timp cat am fost in ccc magazinul s a inchis si s a deschis altul tot de aceeasi companie pe acelasi loc . patronul m a chemat la o intalnire zilele acestea sa vb despre intoarcerea mea. eu am fost angajata cu contract de munca director de magazin COR 112021 si am intrat in ccc ptr 2 ani. patronul acum imi spune ca postul a fost desfiintat ptr ca eu eram trecuta director comercial in contract asa zice el si ca acum e director de magazin postul si e alt post si e ocupat, dar eu in contract scrie clar director de magazin ( a incercat sa ma pacaleasca), mentionez ca in contract scrie director magazin iar in fisa postului scrie director comercial.intre timp din surse sigure el a angajat pe post de director de magazin pe perioada nedeterminata o alta persoana! acum imi ofera alte 2 posturi la alegere de mercantizator si de asistent manager , 2 posturi care nu au mai fost pana acum si la salar mai mic fata de cel de director de magazin!
1.daca acept oricare din cele 2 posturi este obligat sa nu ma concedieze 6 luni ?? 2.nu a comis o ilegalitate fiindca a angajat o pesoana pe perioada nedeterminata??
3.ce ar trebui sa fac? mi e frica daca accept alt post cel de asistent manager sau mercantizator dupa o luna poate sa le desfiinteze ca si asa ca pana acum nu au fost si sa ma concedieze ?? sau este obligat de lege sa nu ma concedieze timp de 6 luni indiferent daca accept alt post??
4. daca el a comis aceste ilegalitati in acte pot sa negociez salarul ?? eu sincer nu vreau neaparat sa ma intorc pe postul de director magazin dar vreau acelasi salar pe care l am avut si mi e teama ca daca accept alt post o sa l desfiinteze si dupa o luna o sa mi faca "vant"! ( l am intrebat ce salar are directorul de magazin acum si mi a zis ca e confidential si ca s a schimbat grila de salarizare la toata lumea)!! ce pot face in aceasta situatie??