avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Activitate majestik

Activitate majestik

Am contract si chitantele cu avocatul dar fără ștampila, doar cu semnătura!Mai nou acum după șase luni de când i-am plătit 40.000 ron dosarul meu nici măcar nu există pe rol...m-am interesat recent, deoarece eu locuiesc în Spania și abia acum după șase luni am venit în România să verific situația dosarului si el nu există!La telefon avocatul îmi spunea că totul e în regulă.Ce ar trebui să fac ca să rezolv această situație sau să-mi cer banii înapoi???
BUNĂ SEARA.AM PLĂTIT ONORARIUL SI TAXA DE TIMBRU PENTRU O DEZBATERE DE MOȘTENIRE ACUM ȘASE LUNI(TOATE TAXELE CERUTE DE AVOCA FIIND AJUNGÂND LA 40.000 LEI ȘI ÎNCĂ NU A ÎNCEPUT PROCESUL!!!PUTETI SĂ MA LĂMURIȚI CE SE ÎNTÂMPLĂ,DE CE DUREAZĂ ATÂT DE MULT!!!MENTIONEZ CĂ EU LOCUIESC IN SPANIA SI CÂND SUN AVOCATUL ÎMI SPUNE PERMANENT CĂ E GREVĂ LA TRIBUNALUL GALAȚI!!!E REAL CEEA CE SE ÎNTÂMPLĂ???CE POT FACE IN ACEST CAZ???VĂ MULȚUMESC FRUMOS!
Dacă angajatorul nu îmi plătește sporul legal pentru tură de noapte, ore suplimentare, si pentru zilele de sâmbătă și duminică lucrate pot să-mi dau demisia la zi???!!!
Contractul de donație e atacabil???

raluk0207 a scris:

Sau, puteți sa ii faceți un contract de donație, pe cota de 1/2, cu clauza de regres.
În caz ca decedează soția prima, cota se va întoarce in patrimoniul dvs.
Însă, nu înțeleg de ce nu lăsați lucrurile pur și simplu asa?
E cu dvs, nu? Are cheie, poate folosi garsoniera.
Nu poate dormi noaptea dacă nu e și ea proprietara în acte?

Dețin o locuință și aș vrea să trec în acte si soția care are un copil dar mi-e teamă că dacă decedeaza soția copilul ei are dreptul la cotă parte din moștenire ,iar acea locuință pe care o detin e o amarâtă de garsoniera...iar eu fiind obligat să-i dau cota parte din moștenire copilului soției cred că aș rămâne pe drumuri!!!Ce act notarial aș putea face ca să nu aibă drept de moștenire copilul soției???
Pot vinde locuința mamei mele pe bază de procură?, mentionez că mama este în străinătate și nu se poate deplasa în România deoarece este bolnavă!

Vă mulțumesc.
Cotele parte ar fi după decesul tatălui de 75% mama iar cei 4 copii să împartă 25% din masa succesorală?
Tatăl a decedat acum 4 ani si nu sa dezbătut moștenirea...a rămas mama si 4 copii...mama e plecată definitiv la unul dintre copii în spania deoarece e bolnavă și nu se mai poate deplasa în românia...Mama poate face o procură unuia dintre copii să o reprezinte la notar sau la tribunal pentru dezbaterea succesiunii...mă refer să aibă drept de semnătură si de decizii în locul dânsei!Un frate nu e mulțumit de cota parte care i se cuvine din moștenire moștenire iar ceilalti 3 frați renunță la moștenire în favoarea mamei...Ar putea opune rezistenta acel frate nemulțumit de cota parte care i se cuvine sau legea e lege si nu se tocmeste?Întreb acest lucru deoarece aș dori ca dezbaterea succesiunii să se facă amiabil la notariat.va multumesc
Primul frate a primit ...citez;toate bunurile mobile și imobile iar al doilea frate tot la fel toate bunurile mobile și imobile ...nu se menționează distinctiv vreun bun!

raluk0207 a scris:

Depinde ce scrie in ele.
Daca fiecare frate a primit cate un bun distinct, sunt valabile ambele testamente.

Bună dimineata.In situația când sânt făcute două testamente la doi frați pentru moștenirea părinților;un testament autentic pentru un frate în anul 2010 iar pentru al doilea frate un testament olograf în anul 2022...care testament este mai valabil în fața legii?Vă mulțumesc