avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dețin o locuință și aș vrea să trec în acte si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dețin o locuință și aș vrea să trec în acte si soția ...

Dețin o locuință și aș vrea să trec în acte si soția care are un copil dar mi-e teamă că dacă decedeaza soția copilul ei are dreptul la cotă parte din moștenire ,iar acea locuință pe care o detin e o amarâtă de garsoniera...iar eu fiind obligat să-i dau cota parte din moștenire copilului soției cred că aș rămâne pe drumuri!!!Ce act notarial aș putea face ca să nu aibă drept de moștenire copilul soției???
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:27, 20 August 2022
Normal că copiul ei o moștenește dacă decedează și are casa pe numele ei. Așa e legea. Copii își moștenesc părinții.

Nu există act notarial prin care să-l dezmoșteniți pe copilul soției.
Nu ați rămâne pe drumuri, că nu are nimeni dreptul să vă scoată din casa cât trăiți dacă rămâneți proprietar pe jumate din casă, findcă aveți dreptul la habitație viageră.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 August 2022
Dapix, utilizator
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sotia va mosteneste, nu vad de ce ati improprietari-o ca sa aveți cuie in talpa.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sau, puteți sa ii faceți un contract de donație, pe cota de 1/2, cu clauza de regres.
În caz ca decedează soția prima, cota se va întoarce in patrimoniul dvs.
Însă, nu înțeleg de ce nu lăsați lucrurile pur și simplu asa?
E cu dvs, nu? Are cheie, poate folosi garsoniera.
Nu poate dormi noaptea dacă nu e și ea proprietara în acte?
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 August 2022
raluk0207, utilizator
Contractul de donație e atacabil???

raluk0207 a scris:

Sau, puteți sa ii faceți un contract de donație, pe cota de 1/2, cu clauza de regres.
În caz ca decedează soția prima, cota se va întoarce in patrimoniul dvs.
Însă, nu înțeleg de ce nu lăsați lucrurile pur și simplu asa?
E cu dvs, nu? Are cheie, poate folosi garsoniera.
Nu poate dormi noaptea dacă nu e și ea proprietara în acte?

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Orice contract e atacabil. Pt reusita, conteaza ce calitate are cine il ataca si de ce.
Daca ii donati, macar va puteti răzgândi si revoca donatia pe perioada casatoriei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act vanzare-cumparare, donatie, etc. pentru cedare cota de proprietate imobil p1967 p1967 Buna ziua! Sunt o persoana recasatorita ,amandoi avem copii majori din primul mariaj.Eu sunt posesorul unui imobil cu act de donatie de la parintii mei care ... (vezi toată discuția)
In cazul căsătoriei in regim de separație a bunurilor (așa ... alinagal27@yahoo.com alinagal27@yahoo.com In cazul căsătoriei in regim de separație a bunurilor (așa au optat soții la căsătorie), soția deține proprietăți personale, doar ale ei, obținute ... (vezi toată discuția)
Mostenire in caz de deces ContSters458678 ContSters458678 Eu dețin o garsoniera pe numele meu achiziționata înainte de căsătoaria cu soțul meu. avem si un copil impreuna. intrebarea mea este daca eu se ... (vezi toată discuția)