Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dețin o locuință și aș vrea să trec în acte si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dețin o locuință și aș vrea să trec în acte si soția ...

Dețin o locuință și aș vrea să trec în acte si soția care are un copil dar mi-e teamă că dacă decedeaza soția copilul ei are dreptul la cotă parte din moștenire ,iar acea locuință pe care o detin e o amarâtă de garsoniera...iar eu fiind obligat să-i dau cota parte din moștenire copilului soției cred că aș rămâne pe drumuri!!!Ce act notarial aș putea face ca să nu aibă drept de moștenire copilul soției???
Normal că copiul ei o moștenește dacă decedează și are casa pe numele ei. Așa e legea. Copii își moștenesc părinții.

Nu există act notarial prin care să-l dezmoșteniți pe copilul soției.
Nu ați rămâne pe drumuri, că nu are nimeni dreptul să vă scoată din casa cât trăiți dacă rămâneți proprietar pe jumate din casă, findcă aveți dreptul la habitație viageră.
Dapix, utilizator
Sotia va mosteneste, nu vad de ce ati improprietari-o ca sa aveți cuie in talpa.
Sau, puteți sa ii faceți un contract de donație, pe cota de 1/2, cu clauza de regres.
În caz ca decedează soția prima, cota se va întoarce in patrimoniul dvs.
Însă, nu înțeleg de ce nu lăsați lucrurile pur și simplu asa?
E cu dvs, nu? Are cheie, poate folosi garsoniera.
Nu poate dormi noaptea dacă nu e și ea proprietara în acte?
raluk0207, utilizator
Contractul de donație e atacabil???

raluk0207 a scris:

Sau, puteți sa ii faceți un contract de donație, pe cota de 1/2, cu clauza de regres.
În caz ca decedează soția prima, cota se va întoarce in patrimoniul dvs.
Însă, nu înțeleg de ce nu lăsați lucrurile pur și simplu asa?
E cu dvs, nu? Are cheie, poate folosi garsoniera.
Nu poate dormi noaptea dacă nu e și ea proprietara în acte?

Orice contract e atacabil. Pt reusita, conteaza ce calitate are cine il ataca si de ce.
Daca ii donati, macar va puteti răzgândi si revoca donatia pe perioada casatoriei.