avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1038 soluții astăzi
Forum Activitate kmy28

Activitate kmy28

cum pot afla ce valoare de piata are imobilul meu si terenul aferent in vederea instrainarii acestor bunuri?
Care este legea care reglementeaza functionarea unui cabinet dentar? Exista o distanta legala care trebuie respectat la amplasarea unui cabinet dentar fata de altul similar?
VA MULTUMESC! CU STIMA, C.B.
cum intram in posesia terenului pe care este amplasata locuinta proprietate personala?
Multumesc frumos! M-am linistit!
Se vor impozita separat sumele primite pentru activitatea de membru in comisia de referendum ? E nevoie de depunerea unei declaratii la Anaf?
Va rog un model de cerere declarație de creanță pentru ca sunt pagubit al SC Omnia turism srl cu peste 2000 euro- reprezentand c/valoarea a 2 excursii. Si o precizare, va rog: daca taxa de timbru se achita pentru fiecare excursie la care doresc despagubire sau pentru suma integrala? Multumesc!
Discuție cadastru
Exista o diferență intre suprafata din actele de proprietate si cea din masuratorile expertului, este mai mare decat limita de 10% admisa legal, chiar depaseste cu putin 20%. OCPI nu primste dosarul pentru cadastru fara o adeverinta de la Primarie in care sa se specifice ca diferenta respectiva nu apartine domeniului public. Precizez ca in paralel am luat semnatura de la 4 vecini care nu au cadastru (exista 2 care au) pe un proces verbal de vecinatate care atesta ca sunt de acord cu masuratoarea expertizei. Am mostenit terenul si imobilul si sunt proprietar pe intreaga suparafata, nu am cumparat teren in plus sau nu am inchiriat teren in plus. Probabil in anii 50 masuratorile nu se faceau atat de riguros ca in ziua de azi= cu mijloace electronice moderne. Primaria mi-a dat un raspuns in 2 peri care se refera doar la imobil, precum ca nu apartine domeniului public. Ce este de facut in aceasta situatie?
Multumesc mult!
Sunt membra intr-un grup coral cameral, activitate de voluntar, cu cateva zeci de ore de repetitii si spectacole lunar. Cum as putea cuantifica aceste ore in vechime in munca, ca sa mi se poate adauga la pensie? Care sunt formele legale? Cum as putea sa cotizez la CAS?