avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1223 soluții astăzi
Forum Activitate hansmans

Activitate hansmans

Buna ziua,

Vreau sa export o masina din Romania si sa-o inmatriculez in Olanda.

Ce documente am nevoie pentru asta,

Multumesc,

Hans
Buna ziua,

Impreuna cu sotia detin o casa + teren. In contract de vanzare = cumparare apare ambele nume, suntem amendoi propietar.

Doresc sa vand casa la sotia, deorece exista positibilatea ca intre=un proces in vitor se pune sechestru.

Inca nu este vorba de un proces, doar amenitari ca vor se face un audit finantiar de catre un epert contabil judiciar despre perioada in care am fost administratorul; firmei.

Poate este prea devreme se iau masura sa vand casa,
Dar intrebarea mea este daca este suficient de sigur se vand casa sotiei sau mai bine altcineva. Am citit ca se poate cere in instanta revocare vanzare casa in anumite conditii, care nu stiu..

Cine ma ajute mai departe cu informatie?

Multumesc,

Hans Mekelenkamp
Buna ziua,

O intrebarea as avea.
Intre-un SRL cu 6 asociatii (fiecare cu 1/6 din parti sociale), a format un consiliu de administrare. Acest consiliu este format de 3 persoane, unul presidinte si doi membri. Dar aceste trei persoane sunt si asociat.

La un AGA s-a pus pe ordina de zi rezultatele financiare pe anul 2016 in doi parti. Unul se refera la a doilea partea din anul 2016, atunci cand era instalat acest consiliu de administrare.

Daca sunt si membru consiliu de administrare si sunt si asociat, au dreptul se voteaza pentru sau contra punctul cu rezultatele financiare?

Multumesc,

Hans
Răspuns la discuția Invitat la AGA
Buna ziua,

Multumesc pt raspuns. Intreb pentru ca anul trecut am fost administrator la un SRL in care celealti actionari (cu majoraritatea) m-a demisionat. Atunci am avut cateva invitati care a fost permis si pe care a fost trecut in proces verbal ca asistent la sedinta AGA. Si din partea iei a fost un avocat si un traducator prezent la sedinta AGA.

Acum sunt 3 actionari care a format un consiliu de administrare (unu presidinte, doi membri). Si acum organiseaza din nou un AGA, si nu vrea se fie alti decat actionari. De fapt este normal.
Dar daca vreau se iau cu mine un avocat ( bineinteles cu contract ) la AGA, se poate?

Multumesc,

Hans
Discuție Invitat la AGA
Buna ziua,

Am o intrebare: daca intre-o AGA la un SRL cu 6 asociati aduc un invitat, se poate primi acest invitat in sedinta AGA?

Precisez ca in actul constitutiv nu se mentioneaza ceva specific despre invitati la AGA.

Multumesc pentru raspuns,

Hans Mekelenkamp
Buna ziua,

Am o intrebare:

Am fost pe o perioada mai lunga administrator de un SRL in Romania (mai mult de 10 ani).
SRL-ul are 6 actionarii, fiecare dintre iei are cam 1/6 din actiuni. Eu sunt si unu dintre actionari.

Dupa un conflict care a inceput in vara 2015, 4 din 6 (deci cam 2/3 din capitatul social) a organizat un AGA unde a fost agendat demiterea administratorul, adica persoana mea.

Pe acelasi agenda a propus sa instaleaza un consiliu de administrare. Acest consiliu de administrare este compus de catre trei alti actionari, unu este presidinte si altii doi sunt membru.
Toate puncte a fost votat positiv si s-a instalat acest consiliu.

In acelasi AGA nu a vrut majoritatea se dea descarcare pe gestiune pe administrator.
Acum suntem mai mult de 6 luni dupa acest AGA si inca nu s-a facut descarcarea aceasta sau nu mi-a informat. Mi-a dat cateva scrisoari prin avocati cu tot feluri de acuzatii despre perioada cand am fost administrator.

Acum am intrebaririle:
– Exista un anumit termen dupa o demitere cand trebuie se da descarcarea pe gestiune?
– Se voteaza pe acest subiect intr-o AGA sau poate face un consiliu de administrarea singur
– Daca membri si presidinte sunt si actionari, iei au voia se voteaza (ca actionar) sau sunt incompatibil? Din cate stiu eu, eu nu pot se votez pentru a da sau nu descarcarea pe perioada in care am fost administrator.

Scuze pentru gramatica incorect. Sunt strain si dupa demisia mea am mutat inapoi in tara natala (Olanda) si am mai putine momente in care pot se exersez limba Romana.

Hans
Răspuns la discuția Vizita actionarilor la firma
Buna ziua,

Multumesc pt raspuns.

Stiu ca nu orice angajat(a) se pot da aceasta informatie.

Am fost informat de iei prin AGA, dar asta o face in Olanda, proces verbal scrise in Olandeza, nu stiu daca asta este oficial recunoscut in Romania.

Situatie financiara a fost prezentate deja la sfarsit de Ianuarie.

In actul constitiv nu stiu ce scrie, trebuie se fac o analiza.

Multumesc pt raspuns.
Buna ziua,

Sunt administrator si co-propietar la un SRL. SRL este fondate si capitalizate din Olanda. Detin 17% din actiunii.
Sunt acum o perioada in concediu medical.

Majoritatea din celealti actionarii (adica mai mult de 50%) vor face o vizita la firma in timpul cand lipsesc eu.

A trimis o angajata din firma ca vor se vizita firma. Cu motivul ca sunt eu bolnav deja o perioada si au nevoie de informatie. Informatie d.e. finantiare, al organizatie si inventare de produse. Angajata nu are statul de administrator (sunt singurul persoana care este administrator)

A informat si pe mine ca vor se face vizita la firma si are interes se vine in vizita si la mine. Insa, am refuzat se face aceata vizita pentru sunt in concediu medical.

Actionarii au voie se obtine prin metoda aceasta informatie de la firma?
Si in caz in care nu are, ce as putea face?
Si angajata respectiva sau alti angajatii ce poate se raspunde?

Multumesc de raspunsuri si imi cer scuze de gramatica gresita (sunt si eu Olandez)

Hans