avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate Ecodata

Activitate Ecodata

Buna ziua,
Am o inspectie fiscala deschisa la o societate de turism, mai exact tour-operator. Mi se solicita jurnale cu privire la regimul special al agentiilor de turism. Va rog, daca aveti posibilitatea sa ma sfatuiti cum pot fi intocmite si poate aveti si un model.
Multumesc mult!
Buna ziua,
Am efectuat un import din Turcia. Am achitat TVA in vama pentru acest import.
Urmeaza sa returnez o mare parte a produselor furnizorului,
Se mai poate recupera TVA-ul platit in vamala import?
Multimesc !
Buna ziua,
Mai au dreptul parintii la acesta indemnizatie si dupa terminarea anului scolar, adica 15.06.2020.
Multumesc!
Discuție TVA special
Buna ziua,
O firma platioare de TVA(productie), achizitioneaza lapte de la persoane fizice, inregistrate la ANAF, acestia aplicand regimul special de TVA pentru agricultori.
Noi cum inregistram acest TVA si cum il declaram?
Multumesc!
Discuție SOMAJ TEHNIC
Buna ziua,
O firma (SRL) cu doi asociati, ambii salariati ai societatii. Administratorul doreste sa intre in somaj tehnic.In acest caz isi mai poate exercita drepturile de administrator, stabilite prin actul constitutiv?Multumesc!
Discuție Declaratia 390
Buna ziua,
Referitor la noua declaratie 390.Va rog sa-mi spuneti ce se trece exact la rubrica: ''transferul de bunuri in cadrul regimului stocurila dispozitia clientului, prevazut de art.270^1 Cod fiscal?
Multumesc!
Buna ziua,
Este vorba de un colegiu national, care incaseaza o cota parte din valoarea cotizatiilor membrilor arondati la colegiile teritoriale din tara.
Sumele incasate se factureaza.
Se considera aceasta activitaet economica?
Multumesc!
MULTUMESC!
Buna ziua,
O societate, care desfasoara activitate de productie, si vinde produsele en-gros, are ocazional si clienti persoane fizice. Acestea pot plati cu cardul contravaloarea produselor? Ce conditii trebuie sa indeplineasca societatea? Multumesc si o saptamana usoara!
Răspuns la discuția CALCUL IMPOZIT PE PROFIT
Multumesc!