avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate EnciuAlexandra

Activitate EnciuAlexandra

Buna seara! Am urmatoarea situatie: sotul este dat in judecata de fiica din alta casatorie, pt pensie de intretinere. Dosarul se judeca de acum 2 ani, timp in care sotul nu primeste nici o notificare. In luna decembrie primeste direct scrisoare de la executor ca este obligat sa plateasca 1/4 din venituri. Luna aceasta ii s-a facut si poprire pe cont pt a plati din urma( suma mare)
Problema este asa: ea a declarat ca tatal nu mai are alte persoane in intretinere ( eu , sotia nu mai am loc de munca, plus avem impreuna un baietel de 8 ani la scoala)
2. Ea a spus ca nu realizeaza venituri, ca merge la facultate la zi, insa stim sigur ca ea munceste dar nu stim daca are forme legale.
Sotul isi doreste deblocarea contului urgent ( locuim si cu chirie)si dorim recalcularea pensie,avem nevoie un avocat sa depunem o inaintare... Multumesc!
Buna ziua! Ce acte trebuie sa primeasca un debitor care a pierdut o casa in urma unei executari silite? Intreb pt ca ma aflu in situatia urmatoare: sunt cadru militar si vreau ajutor de chirie, insa am nevoie de un act prin care sa ateste ca apartamentul nu mai este pe numele meu. Banca m-a trimis la executor si executorul la banca. Nici unul nu mi-a oferit niste raspunsuri concludente. Va multumesc!
Pentru un apartament. Actul a fost incheiat cu o saptamana inainte de a deceda el fiind bolnav de ciroza si hepatita C. Atat de bolnav incat nici nu a putut fi dat jos din masina notarul a coborat la el sa semneze. Asta am aflat ulterior..deci presupun ca nu se mai poate face nimic..

Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Puteti deschide succesiunea dar pentru ce bunuri?
Actul acela nu poate fi atacat decat daca puteti dovedi ca cel caruia i-a fost vandut imobilul nu si-a respectat indatoririle sau ca actul a fost incheiat de catre tatal dumneavoastra el ne fiind in deplinatatea facultatilor mentale.
Atata timp cat exista o adeverinta emisa de un medic ca era constient de el ....

Avem urmatoare situatie. Parintii mei au divortat si fiecare s a recasatorit. Tatal meu a incheiat inainte sa moara un contract vc uzfruct cu sotul fiicei vitrege, el avand peste 70 de ani si au fost la notar, cu o adeverinta medicala de la medicul de familie nu de la Iml. Vreau sa stiu daca poate fi atacat acest contract eu neavand in posesie nici un fel de act. As dorii sa deschid masa succesorala si care ar fii pasii eu fiind singurul copil al dansului. Va multumesc!
Răspuns la discuția Antecontract si obligatii
Va multumesc!
Buna ziua! Am incheiat un antecontract pt vanzarea unui apartament. Am primit avans 10.000e si restul de plata urmeaza sa I primesc o parte cash si restul cumparatorul sa faca un imprumut la banca. Cumparatorul se pare ca a fost refuzat de banca sa faca credit de nevoi personale si acum vrea sa faca credit ipotecar. Mi a cerut sa I dau copii dupa actele casei si vrea sa prelungim data pentru incheierea actului de vanzare cumparare. Eu nu mai vreau sa o taraganez. Ma poate obliga in vreun fel sa fac cum doreste cumparatorul? Mentionez ca nu este nici o clauza in antecontract. Va multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil AF
Va multumesc mult!
Buna Ziua! Daca in perioada anterioara nasterii (respectiv 9 luni) nu am lucrat dar fac parte din AF se poate lua indemnizatie?
Ca sa se inteleaga din august 2014 pana in aprilie 2015 am lucrat si din luna mai am ramas doar cu AF afland ulterior ca sunt gravida.
Daca da de unde trebuie sa iau dovada si mai exact io am adresa pe bucuresti sector 6 dar AF-ul este pe Ilfov.Sper ca m-am facut inteleasa
Va multumesc!