Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere! Am urmatoarea situatie: sotul este ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere! Am urmatoarea situatie: sotul este dat in judecata ...

Buna seara! Am urmatoarea situatie: sotul este dat in judecata de fiica din alta casatorie, pt pensie de intretinere. Dosarul se judeca de acum 2 ani, timp in care sotul nu primeste nici o notificare. In luna decembrie primeste direct scrisoare de la executor ca este obligat sa plateasca 1/4 din venituri. Luna aceasta ii s-a facut si poprire pe cont pt a plati din urma( suma mare)
Problema este asa: ea a declarat ca tatal nu mai are alte persoane in intretinere ( eu , sotia nu mai am loc de munca, plus avem impreuna un baietel de 8 ani la scoala)
2. Ea a spus ca nu realizeaza venituri, ca merge la facultate la zi, insa stim sigur ca ea munceste dar nu stim daca are forme legale.
Sotul isi doreste deblocarea contului urgent ( locuim si cu chirie)si dorim recalcularea pensie,avem nevoie un avocat sa depunem o inaintare... Multumesc!
Va trebui sa formulati doua actiuni, una pentru contestarea executarii silite si cealalata actiune , cale de atac fata de sentinta de obligare la plata pensiei de intretinere. Nu trebuie depasit termenul legal de declansare a demersului judiciar ,(contestatia la aexecutare in termen de 15 zile) calculat in situatia sotului, de la data luarii la cunostinta a acestui litigiu si pentru cea de pe fond care sustineti ca s-a judecat in lipsa si fara citare legala. In aceasta privinta va dovedi schimbarea domiciliului.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business