Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vc uzfruct poate fi atacat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vc uzfruct poate fi atacat?

Avem urmatoare situatie. Parintii mei au divortat si fiecare s a recasatorit. Tatal meu a incheiat inainte sa moara un contract vc uzfruct cu sotul fiicei vitrege, el avand peste 70 de ani si au fost la notar, cu o adeverinta medicala de la medicul de familie nu de la Iml. Vreau sa stiu daca poate fi atacat acest contract eu neavand in posesie nici un fel de act. As dorii sa deschid masa succesorala si care ar fii pasii eu fiind singurul copil al dansului. Va multumesc!
Buna ziua,
Puteti deschide succesiunea dar pentru ce bunuri?
Actul acela nu poate fi atacat decat daca puteti dovedi ca cel caruia i-a fost vandut imobilul nu si-a respectat indatoririle sau ca actul a fost incheiat de catre tatal dumneavoastra el ne fiind in deplinatatea facultatilor mentale.
Atata timp cat exista o adeverinta emisa de un medic ca era constient de el ....
Pentru un apartament. Actul a fost incheiat cu o saptamana inainte de a deceda el fiind bolnav de ciroza si hepatita C. Atat de bolnav incat nici nu a putut fi dat jos din masina notarul a coborat la el sa semneze. Asta am aflat ulterior..deci presupun ca nu se mai poate face nimic..

Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Puteti deschide succesiunea dar pentru ce bunuri?
Actul acela nu poate fi atacat decat daca puteti dovedi ca cel caruia i-a fost vandut imobilul nu si-a respectat indatoririle sau ca actul a fost incheiat de catre tatal dumneavoastra el ne fiind in deplinatatea facultatilor mentale.
Atata timp cat exista o adeverinta emisa de un medic ca era constient de el ....