Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare imobil persoana peste 70 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare imobil persoana peste 70 ani

Vreau sa cumpar un apartament de la o persoana in varsta de 79 ani. Este unic proprietar. Intrebarea mea este daca notarul este obligat sa-i ceara certificat de la I.M.L. care sa ateste ca este in deplinatatea facultatilor mintale sau trebuie sa cer eu? In lipsa unui astfel de certificat medico-legal, la ce riscuri ma expun?
Notarul va decide dupa o discutie prealabila cu persoana respectiva daca este nevoie de certificat IML. El va decide daca va cere acest certificat IML.
Este necesara prezentarea unui act medical din care sa rezulte ca vanzatorul nu are discernamantul diminuat. In mod cert notarul va va solicita acest act.
In lipsa acestui act , contractul de vc ar putea fi atacat de persoanele interesate, invocand lipsa discernamantului vanzatorului.
Sa inteleg ca nu e obligatoriu ci doar indicat sa aiba acest certificat de la IML?
Am fost la notar astazi si acesta i-a cerut doamnei adeverinta de la medicul de familie care sa ateste ca e in deplinatatea facultatilor mintale. E in regula asa ? Nu trebuia sa-i ceara certificat de la IML?
Este bine si asa.