avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate Radulex

Activitate Radulex

Nenea Bodealex, ala de sus, prinde fluturi. Prietene, tu nu prea ai treaba cu administratorul judiciar, ala conteaza mai mult la lichidare. Tu faci cererea de inscriere a creantei, cu tot cu penalitati, la instanta. Este articol in legea 85 ca ai voie sa calculezi penalitati pina iti vine a f..e. Mai mult, cand intra in faliment, chiar daca esti inscris pe tabel cu o suma, mai poti face inca o cerere si-ti recalculezi suma. Daca administratorul te trece pe tabelul creditorilor cu o suma mai mica decat ti-ai calculat tu, faci contestatie la tabelul preliminar sau consolidat (e, misto termenii, vezi sa nu cazi.)
Numarul 2 si cel mai important, la cum arata spetza matale esti coada de pisica, in limbaj juridica creditor chirografar, deci si cu penalitati sau fara vei lua canci, merita sa te zbati doar daca vrei sa te inchizi in contabilitate cu suma respectiva, la care oricum pina la sfarsitul lichidarii e purtatoare de TVA, deci matale iti raportezi in contabilitate debitul la care scoti banul de TVA, ca fiscul nu te iarta.
Asa ca baga de seama daca merita.....
Te uiti fain frumos in actul constitutiv si vezi matale ce scrie la AGA - care este organul suprem de conducere. Daca hotararile se iau cu majoritate esti salvat, nu-ti trebuie decat dovada ca l-ai convocat pe 5% la AGA, daca desteptul care ti-a facut firma a trecut ca hot se iau cu unanimitate ai belit belingherul, pt ca orice rahat de hot luat in AGA trebuie luat cu 5%.
Discuție Taxa auto
Din 2010 in prezent a mai obtinut cineva vreo hot judecatoreasca def si irevoc de restituire a taxei auto, bazata pe OUG 50/2008 ? Daca da, fiti buni si indicati instanta si dosarul (eventual o scanare...).
Merci dragalasilor !!!!#-o
Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Stie cineva sub ce act normativ sau cum asigura in prezent Prefectii interimatul, deoarece s-a creat o problema prin declararea ca neconstitutinala atat a OG 37/2009 cat si a OG 105/2009.
Va multumesc
Răspuns la discuția Anulare sau Nulitate absoluta
Teoria uzucapiunii este clara si fara echivoc. Intrebarea mea era Anulare sau Nulitate absoluta a Certificatului de Mostenitor ?????
Răspuns la discuția Anulare sau Nulitate absoluta
Corect si multumesc de raspunsul pertinent. Sigur ca revendicarea urmeaza sa fie suspendata datorita noului proces de desfiintare a CM. Intrebarea mea era, in acest nou proces ce invoc nulitatea sau anularea ?
Titlul nu provine din acelasi izvor. Paratii au o hotarare de uzucapiune (def+irevoc), iar reclamantii au un CM pe care mi l-au opus de-abia acum (2010) odata cu introducerea actiunii in revendicare.
Tenkiu
In cadrul unui proces de revendicare a unui imobil li s-a adus la cunostiinta paratilor ca reclamantii detin un Certificat de Mostenitor intocmit din anul 2002.
In mod normal acest CM trebuie desfiintat deoarece priveste acelasi imobil pe care paratii au titlu de proprietate.
Intrebarea este: trebuie cerut Anularea CM sau Nulitatea Absoluta (avand in vedere ca mi se poate opune o exceptie de prescriptie a dreptului la actiune in cazul anularii) ???
#-o
Va rog sa ma ajutati la o speta.
X moare in anul 1963, sotia sa Y moare in 1973, ambii fara copii. Dupa aparitia Legii 18, mostenitorii celor doi fac impreuna cerere pt reconstituirea dreptului de prop asupra unui teren de 50 ha. De mentionat ca toti mostenitorii atat din partea lui X cat si din partea lui Y sunt nepoti de frati, pe diferite tulpini si niciodata pina la depunerea cererii la legea 18 nu au facut dezbaterea succesiunii. Li se emite Titlul de proprietate pe numele tuturor, iar acum sunt in faza de partaj si iesire din indiviziune. Mostenitorii din partea sotiei Y, reclama o suprafata mai mare de teren sustinand ca sunt mostenitori de sotie supravietuitoare.
Au dreptate sau nu ?
Discuție Lege veche
Imi poate indica cineva unde pot gasi textul ontegral al HCM 308/1953 ?

Multam' fain
Va rog sa-mi spuneti daca stiti, ce acte imi trebuie sa cumpar o padure. Trebuie musai sa merg la notar, exista interdictie ca la Legea 18 cu terenurile - act autentificat ???
Mentionez ca in acest moment s-a semnat de catre vanzatoare punerea in posesie.
Va foarte multumesc .