avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Activitate cosmon2004

Activitate cosmon2004

Bună ziua
Tatăl copilului ( 1 an și 3 luni )a fost obligat la plata pensiei alimentare începând cu 29.06.2021 . A plătit pt o luna în martie 2022 . Acum nu mai are serviciu ,prestează muncă în folosul comunității în urma unei condamnări cu suspendare pt lovire sau alte violente. Mai poate fi obligat sa plătească din urma? Poate obtine autoritate părintească totala mama copilului?
Bună ziua,
Am vreun drept la casa în care locuim?
Eu și soțul meu suntem de 20 de ani împreună , 18 ani concubinaj iar ultimii 2 ani căsătoriți ,avem 2 copii împreună ( unul major și unul minor ) .În timpul concubinajului a făcut act de vanzare cumpărare cu părinții săi pentru casa în care locuim. Precizez ca atât material cât și fizic am contribuit la renovarea casei. În cazul unui divorț, am vreun drept la această casa ?
Buna ziua,
Copilul meu este supus zilnic violentelor de tip buillying!!! Am vorbit cu parintii copilului agresiv dar situatia nu s-a ameliorat deloc! Ce demersuri trebuie sa fac???
Răspuns la discuția Mai are rost sa fac apel?
Multumesc!
Răspuns la discuția Mai are rost sa fac apel?
Pot dovedi data, cu stampila postei de pe plic.
Răspuns la discuția Mai are rost sa fac apel?
In data de 25.05.2016 executorul a emis instiintarile de executare.Eu am primit-o pe 10.06.2016, data de pe plic! Contestatia am depus-o pe 08.06.2016 (la serviciu ajunsese plicul mai devreme)!
Este vorba despre un credit din 2006 cu scadenta in 2009,ultima rata platita in 2011.

Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Admite excepţia tardivitatii, invocată de intimată.
Respinge contestaţia la executare ca tardiv formulată. Prezenta hotărâre poate fi atacată numai cu apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Precizez ca m-am incadrat in termenul de 15 zile, cand am depus contestatia.
Daca fac apel ,mai am cadtig de cauza?
Discuție Poprire salariu
Buna ziua,
Am avut un credit la o banca, din 2006...am platit 2/3 din credit (ultima rata platita a fost in data de 30.04.2012)...intre timp am fost preluat de o firma de recuperare. Astazi am fost anuntat ca mi se va face poprire pe salariu.Precizez ca abia astazi am primit somatia (din data de 17.01.2014 ) si solutionarea cererii de executare(din data de12.11.2013) ; am salariul minim pe economie si 2 copii minori in intretinere. Ce pot sa fac?S-a prescris aceasta datorie?