avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate oanal1234

Activitate oanal1234

În condițiile în care proprietarii aflați la nivelele inferioare (2,1, parter) nu sunt de acord pot fi dati in judecata?
Buna ziua!
Aș dori sa vă întreb.
În cazul in care se renoveaza acoperisul unui bloc cu 3 etaje , etajele 2, 1 si parter ce procent vor achita din costul lucrarii? (care este legea care specifica acest lucru)
În cazul in care NU exista asociatia de locatari si nici nu se doreste infintarea ei exista vre-o lege care totusi sa oblige locatarii sa achite reparatiile bunuirilor comune (acoperis , tevi etc.)?
Astept raspunsul dvs. Va multumesc!
Buna ziua , doresc sa deschid un PFA cod caen 7420 (fotograf), ( pentru a face poze unui restaurant)
Voi avea nevoie de casa de marcat?
Ce acte sunt necesare și in cat timp se poate infiinta ?
Astept raspunsul dvs.
Va multumesc!
Buna ziua,
Oare m-ar putea ajuta cineva cu un sfat?
Parintii mei detin o casa iar terenul acesteia este foarte lung si as dorii sa construiesc alaturi de sotul meu inca o casa ,dar pentru acest lucru dorim sa solicitam un credit.
Terenul trebuie sa fie pe numele nostru pentru a putea fi girata casa la banca ? (se poate impartii terenul ?)
Ce deschidere trenuie sa aiba terenul la strada ?
S-ar putea introduce noi contoare pentru utilitati?
Se poate obtine un numar nou de casa ?
Ce acte sunt necesare pentru cele mai sus mentionate?
Astept raspunsul dvs . VA MULTUMESC!
Va multumesc!
Fotografiile peretilor uzi sunt suficiente ca dovada? Sau sunt nevesare si fotografii de pe bloc?

ynocentta a scris:

Initial sesizati oficial presedintele de asociatie
Concomitent sesizati oficial inspectoratul de stat in constructii si directia corp control din primaria teritoriala
referitor la prejudiciul generat proprietatii dv,este necesar sa detineti probe temenice asupra factorului generator si concret prejudicii suferite
Puteti recupera prejudiciul fie amaiabil fie prin actiune in instanta civila

Nu este infinta asociatia de locatari , vecinii mei au inceput singuri sa isi repare acoperisu.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Plangere la primarie/ISC daca nu are autorizatie de constructie si apelare la asigurator/chemara in instanta pentru repararea prejudiciului cauzat.
Este infiintata asociatia sau nu?
Care este motivul pentru care a facut asta?

Buna ziua,
Locuiesc la ultimul etaj , vecinul de perete in perete cu mine si-a desfacut acoperisul, acum ploua si tot peretele meu este ud ce pot sa fac in aceasta situatie in termeni legali?
Va multumesc!
Buna ziua,
Acum 2 ani proprietarul imobilului unde locuiesc din todeauna (tatal mamei) a decedat, dar pana acum nu am facut succesiunea.
As putea sa imi fac buletinul fara a efectua succesiunea ?
Astept raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc!
Buna ziua
Sunt la inceput de drum si as dorii sa va adresez cateva intrebari?
As dorii sa infiintez o firma de tip PFA, domeniu fotografia, as dorii sa va intreb daca la aceasta forma de firma am nevoie de un contabil si casa de marcat?
Si totodata despre documentul care atesta ca am dreptul de folosita asupra spatiului ,este valabil chiar daca nu a fost facuta succesiunea dupa bunicul meu ( mentionez ca locatia ii revine mamei mele si ea ar fi deacor cu infiintarea firme in acel spatiu)?Dar daca spatiul este într-un bloc am nevoie de acordul locatarilor (mentionand ca nu exista nici macar asociatie de locatari)
Astept raspunsul dumneavoastra!
Va multumesc!
Buna ziua
as dori sa va pun o intrebare
pe data de 1 mai 2016 am inceput sa lucrez la o firma. Din acea data pana acum nu am semnat nici un contract.As dori sa incetez sa mai lucrez la acea firma.
sunt obligata sa fac 15 zile de preaviz?
Cum pot dovedii ca nu am un contract?