avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate cristinaelena88

Activitate cristinaelena88

Multumesc, o seara frumoasa!
Multumesc, m-ar ajuta un articol din legea noua de la 1 iunie 2016
Buna ziua si La multi ani!
Pregatesc dosarul pentru obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului si ma confrunt cu o problema iar angajatii se dovedesc a fi reticenti in deslusirea acesteia. Pe scurt> a trebuit sa imi deschid o firma in 2015 pentru a beneficia de un ajutor de minimis, nu am avut niciodata profit si nici nu voi avea deoarece proiectul nu a mers, s-a terminat si nu am apucat decat sa platesc un salariu si cheltuieli contabile. Eu mai sunt angajata in alta parte si practic de acolo mi se va calcula indemnizatia. Cei de la Agentia de plati imi spun ca este o problema ca inca mai figurez ca administrator, mentionez ca nu pot inchide firma, nici instraina actiunile pana in 2018. Ma puteti ajuta cu un articol de lege in sensul asta, se poate da o declaratie notariala prin care ma angajez sa nu obtin profit pe perioada concediului?
Va multumesc mult, nu avem valori mari si nici nu avem atatea contracte pe cat ne-am fi dorit. O zi frumoasa!
Buna ziua, spuneti-mi si mie , va rog, daca este obligatoriu ca o persoana juridica sa aiba cont in banca, mentionez ca am avut doi ani de la infiintare insa dupa terminarea lor plateam comisioane f mari la banca si cum nu folosim contul absolut deloc, l-am inchis.Mentionez ca am intrebat contabila daca e ok si mi-a zis ca da. In prezent un urma unor discutii cu terte persoane am inceput sa ma ingrijorez si vreau sa stiu sigur daca ar fi o problema asta. Noi avem servicii si primim numai cash. Multumesc frumos!
Buna ziua, am si eu o intrebare : azi am primit prin posta o amenda pentru lipsa rovinietei, problema e ca detin o rovinieta valabila din aprilie pana in aprilie 2017.Pe amenda scrie ca o putem contesta in termen de 15 zile, intrebarea este avand in vedere ca masina este pe numele socrului si acesta este plecat din tara, pot face eu demersurile la judecatorie?
Va multumesc mult, m-am linistit cu un raspuns asa profesionist!
Buna seara,
As dori si eu un raspuns la urmatoarea intrebare: am contract de munca declarat la itm insa la anaf imi apare ca societatea a depus 112 numai pana in martie, avand in vedere ca este inca activ contractul ma afecteaza cu ceva la calculul indemnizatiei de crestere a copilului, mentionez ca voi naste in octombrie, ce ar trebui sa fac? Multumesc!
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua, revin din nou cu cateva intrebari, am sa va expun situatia mea ca sa intelegeti contextul.
In prezent sunt angajata la doua societati: la prima am vechime de 5 ani insa in 2015 de pe 11 august am intrerupt prin demisie si am reluat la 1 octombrie cu acelasi salariu. Din decembrie si pana in prezent am un salariu mai mic. La a doua sunt angajata cu jumatate de norma din data de 25 iunie 2015 pana la 1 noiembrie dupa care am trecut la un sfert de norma pana in prezent.
Intrebari:
1. pot beneficia la calculul indemnizatiei de veniturile de la ambele firme
2. avand in vedere ca se calculeaza veniturile din ultimii doi ani si mi-ati spus ca se ia in ordine de la luna nasterii inapoi as putea sa demisionez de la prima firma sa pot beneficia de lunile in care am avut salariu mai mare? daca da ar trebui si de la a doua firma pentru ca si la aceasta salariul a fost mai mare inainte? Mentionez ca voi naste in octombrie.
Sper ca nu v-am bagat in ceata, multumesc anticipat pentru raspuns.