avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate bautuiuliana

Activitate bautuiuliana

la inlocuirea (schimbarea) unui expert judiciar intr-un proces civil pe asigurari sociale , cine ii va expedia (sau cum) va intra in posesia documentelor aflate in dosar?
Răspuns la discuția DREPTURI RECALCULARE PENSIE
Imi cer scuze.. dar am omis sa schimb modalitatea de scris.
Revin: rugamintea mea este sa imi comunicati cum se poate castiga in instanta recalcularea pensiei in baza adeverintei de la angajator pe salariul brut realizat(necontestand decizia de pensie invaliditate in termen)pentru ca nu mi s-a motivat pe decizie ca nu a fost luat in calcul salariul brut realizat. Adeverinta a fost depusa la cjp in iulie 2014, iar in decembrie 2014 am primit decizia , dupa care am cerut buletinul de calcul si stagiile de cotizare. In martie 2016 am mai primit doua decizii, in urma altor recalculari(spor de noapte si conditii deosebite), neavand nici o motivare pe castigul brut realizat, fapt pentru care am cerut un raspuns oficial , raspunsul fiind negativ. In urma acestui raspuns (dupa verificarile facute), am contestat raspunsul lor, inclusiv pe motivul deciziei din 2014 decembrie, iar tribunalul mi-a respins ca nefondat. Urmeaza apelul... nici nu stiu ce sa fac?? Am lucrat la petromar constanta , perioada 1986-2005 (platforme petroliere), ca marinar si ma lupt pentru niste drepturi in baza carora s-a platit cas pe castigul brut realizat, dovada fiind adeverinta de la angajator, din care reiese concret ca pe
<<ïntreaga perioada lucrata>>, cas s-a virat asupra castigului brut realizat, acest lucru nefiind evidentiat in carnetul de munca, iar salariul brut realizat este diferit de la o luna la alta, conform ccm si regimul prelungit al muncii pe mare. Deciziile iccj 19/2012 si 5/2010 fac referire la alte venituri ... Chiar nu imi pot castiga drepturile in instanta , daca nu a fost contestata decizia respectiva in termen si neavand nici o motivatie a casei de pensii pe nici una din decizii? Multumesc anticipat. nu stiu motivarea instantei pentru care s-a respins ca nefondat... astept sa primim sentinta ... si urmeaza apelul...!!

Decizia 19/2011 ICCJ mai este aplicabila pentru recalculare pensie pe salariu brut castigat daca cas s-a platit pe brut?
am avut un proces pentru recalculare pensie pe castigul brut realizat, dovada fiind adeverinta cu detalii concrete ca cas s-a platit pe castigul brut realizat. tribunalul neamt a respins ca nefondat.... si nu inteleg de ce?? nu e valabil pt. toata tara decizia iccj 19/2011? toti colegii mei au castigat dintr-o singura infatisare la proces in constanta. urmeaza sa fac apel... cum as putea sa il fac la alta curte de apel.(galati, iasi) ... deoarece am inteles ca si la bacau nu se aplica aceasta decizie... si resping pe motivul fondului. astept un raspuns detaliat cu ce pasi am de urmat ca sa evit bacaul.


[Mesaj editat – Vă rog să nu mai scrieţi exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar.]
Răspuns la discuția HOTARARE JUDECATOREASCA
MULTUMESC MULT.
In urma unei sentinte civile definitive cu o banca pe clauze abuzive, se poate trece direct la executare s-au trebuie lasat un termen si banca sa fie notificata, deoarece unele banci nu respecta o sentinta civila definitiva si irevocabila.