avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate iuliandrv

Activitate iuliandrv

MULTUMESC !
pot sa angajez o persoana cu 44 ore lucrate pe saptamina ? este singurul angajat, iar programul este (de comun acord cu angajatul) :
luni - vineri - 8 ore pe zi
simbata - 4 ore pe zi
Ce documente trebuie sa intocmesc, pentru a fi in legalitate si sa nu am surprize neplacute din partea ITM ?
Buna ziua ! Multumesc pentru sugestie, eluata de ja in calcul si oricum, am facut dezinsectie in apartament. acest lucru nu razolva insa problema. gindacii oricum zburda prin bloc. e vorba de respectarea unor norme de igiena si de asigurarea unor conditii normale de viata. ca nu am eu momentan gindaci, e o solutie de moment. problema jegului de la altii si a gindacilor aciuati in bloc ramine in continuare . oricum fac reclamatie la directia de sanatate publica. nu se pote trai in totala ignoranta . doar nu stau in ghetou.
in ultimele 3 saptamini si fac de cap gindacii de bucatarie si de canal in blocul in care locuiesc. desigur sunt citiva proprietari care probabil maninca supa de gindaci si au adevarate colonii de gindaci in apartamente. problema este ca acestia se impinzesc peste tot, in coloane de aerisire, coloane de tevi, casa lift, etc. sunt prevederi legale care sa oblige asociatia de proprietari sa efectueze dezinsectie ? ce autoritati pot controla si sanctiona asociatiile de proprietari, in conditiile in care nu se asigura igienizarea blocurilor ?
Va multumesc !
declaratii pt 2015 nu 2014 . scuze
declaratii pt 2015 nu 2014 . scuze
:-/In conditiile in care :
- se poate depune bilantul pe 2015
- nu au fost depuse declaratii la autoritatea fiscala
- nu au fost intocmite situatii contabile
- s-a facut plingere penala administratorului societatii
- s-a inceput urmarirea penala a acestuia,


la acest moment, daca se revizuiesc (intocmesc) toate documentele si se depun cu intirziere declaratiile la fisc pentru anul 2014, se mai poate sustine (proba) evaziunea fiscala ?

Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi fi raspuns cu promptitudine la problema expusa.
:-/In conditiile in care :
- se poate depune bilantul pe 2015
- nu au fost depuse declaratii la autoritatea fiscala
- nu au fost intocmite situatii contabile
- s-a facut plingere penala administratorului societatii
- s-a inceput urmarirea penala a acestuia,


la acest moment, daca se revizuiesc (intocmesc) toate documentele si se depun cu intirziere declaratiile la fisc pentru anul 2014, se mai poate sustine (proba) evaziunea fiscala ?


Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi fi raspuns cu promptitudine la problema expusa.
Buna ziua !
Va rog sa ma luminati si pe mine in urmatoarea problema : o societate microintreprindere (neplatitoare de TVA) incaseaza in avans contravaloarea lucrarilor pt. construirea unei case (clientul e persoana fizica), fara sa emita chitanta - sunt mentionate sumele platite cash pe contractul de prestari servicii (achizitie materiale si manopera), fara sa inregistreze in contabilitate . Societatea este platitoare de impozit pe venit . Ulterior (la 2 luni de la inceperea lucrarilor), societatea sisteaza executia casei din lipsa fondurilor banesti.
Intrebare : se poate considera acest avans ca un venit nedeclarat al societatii si sa fie impozitat cu 3% ? Se incadreaza in prevederile Legii 241/2005, art. 9 alin. 1, lit. a) sau b) ?
CONTRACTUL E SEMNAT IN LUNA APRILIE 2015, IAR SISTAREA LUCRARILOR IN LUNA IUNIE 2015
Buna ziua !
Va rog sa ma luminati si pe mine in urmatoarea problema : o societate microintreprindere (neplatitoare de TVA) incaseaza in avans contravaloarea lucrarilor pt. construirea unei case (clientul e persoana fizica), fara sa emita chitanta - sunt mentionate sumele platite cash pe contractul de prestari servicii (achizitie materiale si manopera), fara sa inregistreze in contabilitate . Societatea este platitoare de impozit pe venit . Ulterior (la 2 luni de la inceperea lucrarilor), societatea sisteaza executia casei din lipsa fondurilor banesti.
Intrebare : se poate considera acest avans ca un venit nedeclarat al societatii si sa fie impozitat cu 3% ? Se incadreaza in prevederile Legii 241/2005, art. 9 alin. 1, lit. a) sau b) ?
CONTRACTUL E SEMNAT IN APRILIE 2015 - LUCRARILE S-AU SISTAT PRIN LUNA IUNIE 2015