Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Incasare avans de la clienti persoane fizice
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Incasare avans de la clienti persoane fizice

Buna ziua !
Va rog sa ma luminati si pe mine in urmatoarea problema : o societate microintreprindere (neplatitoare de TVA) incaseaza in avans contravaloarea lucrarilor pt. construirea unei case (clientul e persoana fizica), fara sa emita chitanta - sunt mentionate sumele platite cash pe contractul de prestari servicii (achizitie materiale si manopera), fara sa inregistreze in contabilitate . Societatea este platitoare de impozit pe venit . Ulterior (la 2 luni de la inceperea lucrarilor), societatea sisteaza executia casei din lipsa fondurilor banesti.
Intrebare : se poate considera acest avans ca un venit nedeclarat al societatii si sa fie impozitat cu 3% ? Se incadreaza in prevederile Legii 241/2005, art. 9 alin. 1, lit. a) sau b) ?
CONTRACTUL E SEMNAT IN LUNA APRILIE 2015, IAR SISTAREA LUCRARILOR IN LUNA IUNIE 2015
Este evaziune fiscala. Societatea a incasat niste bani la negru, pe care nu i-a bagat in contabilitate.
:-/In conditiile in care :
- se poate depune bilantul pe 2015
- nu au fost depuse declaratii la autoritatea fiscala
- nu au fost intocmite situatii contabile
- s-a facut plingere penala administratorului societatii
- s-a inceput urmarirea penala a acestuia,

la acest moment, daca se revizuiesc (intocmesc) toate documentele si se depun cu intirziere declaratiile la fisc pentru anul 2014, se mai poate sustine (proba) evaziunea fiscala ?

Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi fi raspuns cu promptitudine la problema expusa.
declaratii pt 2015 nu 2014 . scuze
orice avans trebuie facturat ca si avans.Fiind avans, nu se plateste impozit pe venit.Dar trebuie contabilizat, normal