avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate Nicu_Adrian

Activitate Nicu_Adrian

Buna ziua. Acum 1 an de zile mai exact in data de 05 sep. 2019 am depus o cere la primarie pentru loc de parcare pentru persoane cu dizabilitati, raspunsul a venit in data de 26.09.2019 ca vor veni si vor monta semnu de circulatie pentru parcare persoane cu dizabilitati. Dupa 1 an de zile tot asa, nu au venit, m-am dus primarie de nenumarate ori, asa cum sunt cu dizabilitati locomotori m-au tot plimbat prin primarie de la un birou la altu cu promisiuni de fiecate data sau scuze, ba ca nu au semne, etc acum ultima data au zis ca dupa alegeri ca acum is ocupați cu montare sectiilor de votare. Cum trebuie sa procedez si unde trebuie sa ma adresez chiar sa ii actionez in judecata pentru nerespectare 448/2006? Un sfat va rog. Va multumesc mult din suflet.
Acum in decembrie am reusit sa rezolv cu dificultate si mare scandal a trebuit sa le dau cu legile in cap si nici asa nu voiau, foarte obtuzi, incopetenti sau este doar o parere de a mea sunt pusi acolo ca sa nu respecte legea sau habar nu au de ea sau nu vor, "in slujba statului nu in slujba cetateanului".
Discuție Rovinieta
Buna.

Stiu ca s-a tot scris pe forum despre aceasta rovinieta. Dar as dori si eu o lamurire, cum trebuie sa procedez in cazul meu:
In anul 2016, luna iunie, ziua 14, am vandut autoturismul meu deoarece in anul precedent boala mea s-a agravat si mi s-a amputat un picior si nu mai pot conduce. Datorita bolii nu mai pot conduce o masina avand cutie manuala si din cauza datoriilor acumulate anterior, stand doar prin spitale, am decis sa o vand. Sunt pensionar pe caz de boala din 2006 gradul 2 acum am gradul 1, din 2015 am certificat de handicap accentuat.
Cand am vandut masina am fost la un birou de acte special pentru vanzari auto. Acolo am facut actele si tot acolo cumparatorul si-a facut asigurare RCA si tot odata a platit si Taxa de Drum[Rovinieta]. Dupa cateva zile ma anunta cel caruia i-am vandut masina ca s-a uitat pe acte si rovinieta a fost gresita la data eliberari/cumpararii scria data de 14.07.2016 si data cand incepe taxa era alta data 17.07.2016.Acum cand va scriu am primit acasa prin posta PV si amenda de neplata a taxei de drum.
1. Cum trebuie sa procedez in acest caz?
2. Sa o achit apoi sa fac contestatie ?
3. Cum as putea sa fac contestatie, daca eu nu ma pot deplasa stau de 2 ani de zile doar in casa :( , este vreo posibilitate online ?
Ce se intampla cu persoanele care au depus certificatu de handicap anterior acestei date sau au revenit anu urmator cu un nou certificat?

EX. Azi 18.07.2016 am vb la Impozit si Taxe prima data m-au luat cu vechea lege ca trebuie adaptat dupa ce le-am dat legea 193/2015 aducand modificari legi 448/206 art 26 lit c si 227 art 469 lit b au dat-o la intors si au zis ca nu se aplica deoarece nu am depus actele la data respectiva.... eu am depus actele in 2015 si ulterior noul certificat care este si permanent in 2016... Deci in concluzie mi-au zis ca nu se poate sa fiu scutit deoarece actele trebuiau depuse la o anumita data chiar daca eu le-am depuse cu mult inaintea acestei date ei vroiau sa le mai depun o data [ cum sa le depun cand comisia era ulterior acelei date pentru 2016 si in plus din nou nu am cum sa le depun in fiecare zi cum vor ei deoarece nu au cale de acces si in plus eu nu am insotitor legal ]

Deci pana la urma, oricum am platit impozitul, se plateste sau nu, mai primesc bani inapoi sau ii dau uitati? Ce este cu acele date cu care incearca sa ma incurce?
Va multumesc din suflet pentru raspuns.Am sa solicit o audienta si revin sper ca audienta nu va fi tot in strada....
Buna ziua.

Ieri mi-am vandut masina si la taxe si impozite mi s-a cerut sa platesc impozitul pe masina 2015 si 2016. Sotia mea in 2015 a depus acel certificat de handicap grad accentuat, acum l-a dus pe cel permanent. Totusi am fost obligat sa platesc impozitul pe 2015 si 2016 chiar daca in legea 227/2015 - art. 469 lit. b, scrie clar ca nu platesc impozit. Chiar daca anumite persoane indica legea 448/206 - art. 26 lit. c unde si acolo specifica ca sunt scutite de la TAXE. Este corect acest fapt? In plus nu mi s-a facilitat aceesul [rampa de acces] in cladire ca sa ajung la ghiseu asa ca eu am fost nevoit sa stau in carut in fata cladiri si de acolo sa o trimit pe sotie sa faca actele [nu mi s-a acordat insotitor deci nu ar avea sotia ce sa caute acolo - ca si alt aspect]. A coborat cineva de la ghiseu pana la urma la deoarece avea nevoie de semnatura mea la acte si am cerut explicatii de ce platesc de ce nu am acees la ghiseu si de ce nu mi se explica de ce platesc eu impozit. Pur si simplu am fost ignorat si singurul raspuns a fost ca asa este legea eu trebuie sa platesc.