avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate bransky

Activitate bransky

Buna ziua!Recent am primit o notificare de la tribunal unde mi se cere sa depuno intampinare din postura de intervenient fortat,mai exact am fost implicat intr-un accident rutier unde am fost declarat vinovat,celalalt sofer si-a facut masina la un service auto iar service-ul respectiv nu si-a primit despagubirea de la asiguratorul meu decat partial,total dauna 3200 lei iar asiguratorul meu a despagubit doar 1000 lei.Serviceul respectiv a dat in judecata asiguratorul meu si ii cere acestuia in calitate de parat sa ii plateasca diferenta de bani,dobanda pentru diferenta de bani,cheltuielile cu avocatul.Intrebarea mea e,eu ca si intervenient fortat ce trebuie sa scriu in intampinare,m-am gandit sa scriu ca am fost implicat in acel accident si am fost declarat vinovat dar in perioada respectiva aveam asigurarea valabila,ca am fost testat cu aparatul etilotesc si alcoolul a fost 0,sa depun o copie dupa asigurare,copie dupa buletin si permis,e suficient sa fac asta?Se poate ca din postura de intervenient fortat sa ma oblige pe mine la plata diferentei de dauna si cheltuielile de judecata?Va multumesc frumos pentru raspunsuri!
Buna seara!
Am si eu cateva intrebari daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri,am fost implicat intr-un eveniment rutier soldat cu daune materiale in care am fost declarat vinovat de catre politie si sanctionat cu amenda contraventionala,am facut contestatie pentru procesul verbal deoarece consider ca sunt nevinovat si ca nu aveam cum sa evit accidentul.La procesul ce a avut loc in urma contestatiei mele,judecatorul l-a chemat pentru declaratie si pe cel care m-a lovit dar si martorii care au fost prezenti la fata locului.As vrea sa stiu,in conditiile in care judecatorul considera ca nu am fost vinovat de producerea accidentului rutier,cel care m-a lovit are dreptul sa faca recurs in conditiile in care eu defapt m-am judecat cu IPJ?Daca nu are dreptul sa faca recurs,cum se procedeaza mai departe,acesta poate refuza sa imi dea asigurarea ca sa imi pot repara masina?Daca refuza sa imi dea asigurarea cum pot face sa il oblige legea sa imi repare masina?
V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu cateva raspunsuri!
Nu am nimic la mana,discutia s-a petrecut telefonic si nu m-am gandit atunci sa fi inregistrat macar apelul.Multumesc frumos pentru timpul acordat.O zi buna!
Răspuns la discuția Trecere pe rosu,permis suspendat
Nu am martori,decat sotia care era cu mine in masina,dar am inteles ca nu o sa fie luata in calcul declaratia ei din cauza ca imi este sotie
Răspuns la discuția Trecere pe rosu,permis suspendat
Sa inteleg ca eu trebuie sa aduc probe pentru a-mi demonstra nevinovatia,dar din pacate in intersectia respectiva nu exista nici o camera de supraveghere pe care as fi putut sa o folosesc in favoarea mea.Multumesc frumos pentru raspuns!
Pai mi-au spus ca oricum nu mi-ar mai fi prelungit dovada aia chiar daca as fi solicitat eu asta,cica se da o singura data si in termenul ala de 30 zile eu trebuie sa repar masina.Sa inteleg ca nu am ce sa fac in situatia asta chiar daca eu am fost dezinformat de politia din Timisoara?
Buna ziua!Mi-a fost retinut permisul de conducere pe o perioada de 30 de zile pe motiv ca am trecut pe culoarea rosie a semaforului,dar eu cand am trecut atunci se schimba in galben,spuneti-mi va rog,daca vreau sa fac contestatie trebuie sa aduc eu dovezi ca nu am trecut pe rosu sau trebuie sa aduca politia dovezi ca am trecut?In masina care m-a oprit erau doi agenti
multumesc frumos!
Buna ziua!Am fost implicat intr-un accident rutier cu daune,fara victime in care am fost declarat vinovat,dar am facut contestatie la procesul verbal deoarece ma consider nevinovat,am primit de la politie dovada de reparatie valabila 30 de zile,dar mi-au spus ca daca fac contestatie pot sa circul cu masina lovita pe toata perioada procesului chiar daca expira valabilitatea acestei dovezi si ca daca ma opreste un echipaj sa le spus ca sunt in proces si ei verifica si vad ca asa e si nu o sa am probleme.Aseara m-a oprit un echipaj de politie dintr-un alt oras care mi-au dat amenda pentru ca circul cu masina lovita si ca mi-a expirat dovada de reparatie,le-am explicat ca sunt in proces pentru acest accident si ca politia din Timisoara mi-a spus ca pot circula asa cat timp tine procesul,le-am aratat solicitarea pe care am depus-o la judecatorie,le-am aratat pe internet numarul de dosar sa vada ca nu mint pentru ca ei mi-au spus ca nu au cum sa verifice si totusi am primit amenda,deoarece spun ei,nu am voie sa circul cu masina lovita mai mult de 30 zile chiar daca ma judec.Spuneti-mi va rog pana la urma cum e am voie sa circul cu masina lovita chiar daca mi-a expirat dovada de reparatie,cat timp tine procesul sau nu?
Daca am voie imi puteti spune va rog pe baza carui articol din lege pot sa circul?va multumesc din suflet tuturor celor care imi veti da un raspuns!
Răspuns la discuția Accident auto
Va multumesc pentru raspuns,in cererea formulata catre instanta am cerut sa imi fie date toate actele necesare in vederea repararii autoturismului si sa-mi fie returnati banii de pe amenda platita.Nu am cerut cheltuieli de judecata deoarece nu am avocat,nu mi-am putut permite unul si tocmai de asta am postat aici ca sa cer ajutor.Masina in urma accidentului poate fi folosita,adica te poti deplasa cu ea nu e afectat motorul,ca si dauna e afectata partea stanga(usa fata/spate,aripa spate,prag usa spate) si sarite doua airbaguri,dar eu vreau sa cer in instanta daune morale deoarece masina in momentul de fata nu mai prezinta siguranta la impact(in cazul unui alt accident),ca sa ma prezint la proces a trebuit sa imi iau zile din concediu de odihna(zile pe care le-as fi putut lua cand aveam nevoie sa merg in vacanta sau sa ma odihnesc) am pierdut astfel 1zi de concediu + un bon de masa,am consumat benzina ca sa merg la tribunal,trebuie sa le asigur transport martorilor,care la randul lor pierd o zi de concediu+un bon de masa,iar eu vreau ca toate aceste "cheltuieli" sa le recuperez de la cel care m-a lovit.pot face asta?va rog sa imi explicati in termeni cat mai simpli ca sa pot intelege daca se poate sa primesc vreo despagubire pentru motivele exprimate mai sus.multumesc frumos!
Discuție Accident auto
Buna ziua!Am avut un accident auto soldat cu daune materiale,fara victime in care am fost declarat vinovat de catre politie,am facut contestatie in instanta deorece ma consider nevinovat si as avea nevoie de un sfat,daca doreste cineva sa ma ajute,multumesc in avans!Sa va povestesc despre accident,poate va ajuta sa va faceti o opinie,eu mergeam catre servici,cand am ajuns am vrut sa ma parchez pe partea stanga sensului de mers in parcare,am semnalizat stanga sa arat ca vreau sa ma parchez,in spatele meu era o alta masina care astepta dupa mine sa ma parchez si sa eliberez strada,din spatele masinii care astepta dupa mine a aparut o a treia masina care a vrut sa ne depaseasca fara semnalizare,in incercarea lui de a depasi a ocolit limitatorul de viteza,limitator care e pus pe toata strada,pe ambele sensuri de mers,si a intrat in mine pentru ca eu imi incepusem manevra de parcare.La politie nu a vrut sa recunoasca,ca a depasit coloana de masini,ca a ocolit limitatorul de viteza,ca nu a semnalizat si a spus ca el era in depasire si eu i-am aparut in fata si nu a avut ce sa mai faca si asa m-au gasit vinovat la politie si am ajuns in instanta.In instanta am chemat martorii care au fost la fata locului ca sa dea declaratie exact cum s-a intamplat,intrebarea mea este,daca in instanta castig,pot sa cer daune morale pe motiv ca,din cauza faptului ca el a dat declaratie mincionasa stau cu masina lovita din aprilie anul curent,ca a trebuit sa imi iau zile de concediu pentru a putea sa ma prezint la proces si pentru zilele pe care martorii si le pierd(+deranjul provocat) sau in situatia asta nu pot sa obtin decat asigurarea lui sa imi pot repara masina?