avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate DanaMaria16

Activitate DanaMaria16

HARTUIRE SI ABUZ EMOTIONAL
Separata de 2 ani si 3 luni, cu un copil de 3 ani, divort finalizat de 1 an prin judecatori. Custodie comuna, stabilirea domiciliului copilului la mine.
Program de vizita stabilit pt tata, pe care eu il respect. Tatal l-a respecata primul an intocmai, ulterior renuntand la orele din timpul saptamanii si respectand doar cele 2 weekenduri pe luna, dar nu intocmai ca si ore (de ex trebuie sa ia copilul vineri la ora 9, el ia copilul vineri seara la 6 sau sambata diminetata la 10-11, functie de programul lui).
Am urmatoarele probleme cu tatal copilului:
1. A platit pensie alimentara pana in feb 2018, in perioada sept 2017-feb 2018 a dorit sa plateasca si jumatate din taxa gradinitiei aparte de pensia alimentara, fara sa ii solicit eu acest lucru, ca ulterior din cauza unor neintelegeri ale noastre, a considerat de la sine putere ca cele 6 luni de plata a jumatate de gradinita ii considera pensie alimentara platita in avans, ca i-a mai cumparat copilului diverse hainute deoarece nu ii convenea ce hainute ii dau la schimb, si dorea sa mi-i scada din pensia alimentara, si a hotarat sa stopeze plata pensiei alimentare dupa calculele lui pana in aprilie 2019. Eu l-am executat silit dupa aprox 3 luni de neplata a pensiei alimentare, mi-a virat banii din contul actualei sotii, si mi-a facut recurs. Are sanse de castig a recursului?
2. Sarbatorile pascale de anul asta copilul a fost la mine cf hot judecatoresti, si s-au suprapus partial cu weekendul lui. Eu l-am anuntat di ianuarie intentia de a pleca de paste impreuna cu copilul din oras, iar in martie i-am comunicat si perioada cand voi fi plecata. Initial a fost deacord, ulterior a pus presiune ca sa ia copilul vineri si sa mi-l aduca sambata seara (partial weekendul lui) ca incepand cu duminica sa fie cu mine, ca atunci sunt sarbatorile pascale. Noi fiind plecati din oras, nu a putut lua copilul si mi-a facut -plangere penala la politie pentru ca m-am opus relatiei dintre copil si tata, a cerut si urmarirea penala, si nu a castigat pe motiv ca eu am respectat intocmai hotararea judecatoreasca si ca nu se specfica nicaieri fractionarea weekendului.
3. Am schimbat medicul de familie al copilului, la un medic cu care am convenit vizite la domiciliu, fara sa ii cer acordul. L-am instiintat schimbarea medicului, numele medicului si nr de tel. Ameninta ca vom raspunde in fata legii de ca eu nu i-am cerut acordul si ca acel medic a primit inscrierea fara acordul ambilor parinti. Avand in vedere istoricul exista posibilitatea sa faca o noua plangere penala... Are castig de cauza, sunt obligata sa ii cer acordul in orice hotarare pe care o iau in legatura cu copilul atat timp cat copilul sta cu mine ?
4. Copilul are o imunitate scazuta, facand diverse si dese viroze respiratorii, otita, si o singura data pneumonie cand am fost si internata. De fiecare data am mers cu copilul la medic, inclusiv in toiul noptii, i-am administrat tratamentul recomandat de fiecare data. Mentionez ca de un an copilul a intrat si in comunitate (gradi) si ia contact cu diversi copii si virusi. El ma ameninta mereu ca nu ma ocup de copil, ca din acest motiv face mereu diverse viroze respiratorii, ma persecuta cu astfel de mesaje, imi cere tot felul de retete, sau diagnostice, sau medici la care am fost, ma acuza ca nu il anunt cand copilul este bolnav, comenteaza tratamentul pe care il administrez judecand ca nu este ce medic i-a prescis asta, ca daca i-a facut analize pt a putea sa ii prescrie anumite medicamente. De fiecare data ii raspun ca daca are nemultumiri poate merge si el cu copilul la ce medic doreste sau daca are nelamuriri sa ia legatura cu medicul de familie al copilului. Mentionez ca primele 2-3 luni a participat cu jumatate din costurile medicamentelor, fara sa ii cer, aparte de pensia alimentara, ulterior oprind aceasta participare.
5. De cate ori ia copilul in weekend, imi tot trimite mesaje ca tuseste foarte rau „de ii bubuie plamanii”in conditiile in care copilul tuseste de cateva ori pe zi si are tratament pe care i l-am pus la dispozitie sa il administreze, comenteaza tratamentul, ca ii curge nasul si ca nu i-am pus vibrocil, in conditiile in care nu ii curgea nasul... ca i-a spus copilul la 2 ani jumate a vazut o salvare pe strada si ca a venit nino nino cu patul si a dus la spital, si m-a stresat o zi intreaga ca el a inteles de la copil ca a fost grav bolnav ca am chemat eu salvarea si ca am mers la spital si ca sa ii spun ce a patit copilul de la-m dus la spital si ca lui de ce nu ii spun si ca il mint.
6. Urmareste pe camera de la gradi daca copilul e la gradi, si atunci cand nu e ma streseaza cu mesaje ca ce a patit copilul de nu e la gradi, iar e bolnav, am fost cu el la dr, ii dau tratament, e grav ce are. Daca ii zic ca nu e nimic cu copilul, ma acuza ca mint. Au fost cazuri in care am fost plecati din oras pt 2 sapt si nu am mers la gradi, iar el intreba intr-una ca ce s-a intamplat cu copilul de nu e la gradi, iar cand a luat-o in weekend dupa cele 2 sapt copilul tusea putin si avea tratament de sirop pt alergii avand o hiperactivitate bronsica, iar el m-a acuzat din nou ca l-am mintit ca copilul nu are nimic ca uite el tuseste rau de tot si ii curge si nasul...
7. De fiecare data ma ameninta ca va aduce aceste probe in instanta, peste cativa ani cand imi va deschide proces de schimbare a domiciliului copilului la el, ca neglijez copilul cu sanatatea, ca nu tin legatura cu el la fiecare boala a copilului, incepand cu cea mai usoara tuse sau ca ii curge nasul, ca nu ma consult cu el pt hotararile pe care le iau in legatura cu copilul, ca ii schimb medicul de familie fara acordul lui, ameninta cu diverse inventii ca am jde parteneri care pericliteaza dezvoltarea copilului, etc.
8. Ma simt terorizata de aceasta hartuire emotionala, nu stiu cum sa fac sa il opresc in a ma mai hartui, si a avea linistea de a duce o viata normala impreuna cu copilul meu. Am ajuns sa nu mai raspund la toate mesajele lui pt a nu mai da curs si altor discutii interminabile. Tot ceea ce ameninta sau terorizeaza sau comenteaza in mesaje este in stransa legatura cu copilul, pentru a dovedi probabil ulterior in instanta cat de mult se intereseaza el de copil, cat de buna credinta este el ca om, cat de iresponsabila sunt eu ca mama, cat de necolaboratoare sunt eu cu el ca tata in privinta copilului.
Pot deschide un proces de de hartuire emotionala, ce pot obtine din asta?
Cu aceste mesaje ca probe in instanta poate obtine custodia copilului peste cativa ani (schimbarea domiciliului)?
Ce inseamna de fapt custodia comuna? Sa cer acordul celuilalt parinte pentru ficare hotarare oricat de mica legata de copil?
Scuzati pt lungimea mesajului, si sper sa aveti rabdarea sa il cititi, chiar daca intamplarile mele nu sunt atat de grave ca ale altor useri. Multumesc anticipat pt sfaturi si raspunsuri.
Nu am primit nimic inca din noiembrie si pana acum de la tribunal cu privire la renuntarea la apel....in cat timp se emite decizia de renuntare la apel....mentionez ca s-a anulat cererea de apel prin exceptia netrimbarii...
Buna ziua,
Am divortat in 2017, s-a pronuntat hotararea in data de 03.04.2017 cf portal-just.
Fostul sot a facut apel , la care a renunțat ulterior prin neplata timbrului si neprezentarea la prima infatisare. S-a anulat cererea de apel prin exceptia de netrimbare in 29.11.2017 cf portal-just. In acest caz cand primesc hotararea de divort definitiva si irevocabilă? Cum pot sa o urgentez? Am nevoie urgentă de ea. Mentionez ca a fost divort cu minori.
Multunesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Voi fi Administrator fara remuneratie. In acest caz inteleg ca este ok. Va multumesc din suflet pentru informatii.
Da, voi fi si Administrator. Eu ma gandesc ca incasarea dividendelor pe perioada primirii indemnizatiei de crestere copil, afecteaza indemnizatia, deoarece eu realizez venituri. Dar daca incasez dividendele abia la anul dupa ce ies din crestere copil atunci ma gandesc ca nu ar trebui sa afecteze indemnizatia.
Deci sa inteleg ca daca am un SRL, eu asociat si administrator, si am activitate pe SRL, nu imi afecteaza indemnizatia (venoiturile SRL nu se considera a fi veniturile mele) atat timp cat nu incasez dividende pe perioada indemnizatiei de crestere copil. Nu voi fi angajata la acel srl.
Sunt in concediul de cresterea copilului si doresc sa deschid un SRL . Se poate? Pot fi si administrator? Pot avea activitate pe SRL fara sa imi pierd indemnizatia de crestere copil? Indemnizatia de crestere copil se va termina in ian 2018, eu doresc sa infiintez SRL in apr 2017. Dividendele cel mai devreme le voi ridica in feb-martie 2018. Cum imi va fi afectata indemnizatia de crestere copil. Mentionez ca indemnizatia o primesc in urma veniturilor realizate din profesie liberala.
La sora mea, unde locuiesc inca in prezent, am contract de comodat pe 10 ani....de mutat ma voi muta cel mai probabil cu chirie, ca apoi sa imi cumpar o garsoniera a mea....Garsoniera nu o pot cumpara acum deoarece nici o banca nu imi da credit acum, fiind in crestere copil.
Ma va afecta cumva in instanta acest contract de comodat? Vor zice de ce nu am ramas acei 10 ani la sora mea, si vor zice ca acel contract a fost doar sa ia ochii instantei ca am unde sta?
Acum stau in sectorul 3. Doresc sa ma mut in sector 3 sau 4. Cu siguranta se va respecta hotararea data de instanta in ordonanta cu privire la programul de vizitare indiferent unde ma mut. Ideea e ca sotul meu se va lega de acest lucru in divort (fiind foarte carcotas) si probabil va zice ca nu ofer stabilitate si siguranta copilului, ca nu ii dau sentimentul de apartenenta, mutandu-ma...plus ca autoritatea tutelara va face raportul la adresa care sunt acum, iar pana la finaloizarea divortului, eu sunt nevoita sa ma mut, iar el va veni sa zica probabil ca nu mai este valabil divortul.... care sunt riscurile in aceste conditii, tinand cont ca fostul sot se va lega de orice lucru care ma poate lovi in vreun fel....
Nu stiu nici cat va dura divortul....fiind unul foarte urat...cu mizerii instanta...
Cu ce ma poate ataca el in instanta daca mut domiciliul pe timpul desfasurarii divortului, fara a-i restrictiona orele si zilele in care are dreptul sa ia copilul sa petreaca timp cu el?
E mai bine sa raman la aceeasi adresa pana la terminarea divortului? Din pacate nu se mai poate, nu stiu ce hotarare sa iau si ce cale sa aleg in asa fel incat sa nu aibe impact asupra copilului, sa imi pierd copilul si sa ajunga instanta sa stabileasca domiciliul copilului la tata.
Va rog din suflet sa ma ajutati
Buna ziua. Sa va prezint speta mea. Am parasit domiciliul conjugal impreuna cu copilul (10 luni) in iulie 2016. Am intentat ordonanta presedentiala si divort in Galati (unde aveam amandoi domiciliul din buletin, dar nu locuiam fizic). Ordonanta mi-a anulat-o sotul, facand dovada domiciliului conjugal in Ilfov. Apoi la divort nu m-am mai prezentat pt ca ar fi procedat la fel. El a introdus acelasi lucru la Tribunal Ilfov. Ordonanta s-a judecat, s-a stabilit autoritatea parinteasca in comun, domiciliul minorului la mama, si programul de legaturi personale ale tatalui cu minorul. Divortul inca nu s-a afisat nici macar prima infatisare. Eu m-am mutat la sora mea. In urma diverselor discutii, in cursul anului viitor trebuie sa gasesc o solutie sa ma mut. Care este impactul (riscurile) daca ma mut impreuna cu copilul in timpul desfasurarii divortului? Adresa declarata la Tribunal ca domiciliu al mamei este cel de la sora mea (dovedit prin ctr comodat).
Pt divort va veni autoritatea tutelara aici sa faca verificarea si raportul, care il va depune in instanta. Ce se intampla daca eu ma mut dupa acest raport efectuat si depus? Risc sa pierd domiciliul copilului la mine, si sa fie dat tatalui? Va rog sa imi prezentati toate riscurile.....
Va multumesc