avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 981 soluții astăzi
Forum Activitate Denisalin

Activitate Denisalin

Buna ziua. Sunt functionar public si as dori sa sustin anul acesta un examen de promovare in grad. In Legea nr. 188/1999, privind Statutul functionarilor publici este stipulat, la articolul 65 litera c, urmatorul cuprins :
,, c) sa fi obtinut cel putin calificativul A«bineA» la evaluarea anuala a performantelor individuale in ultimii 2 ani calendaristici;”.
Mentionez ca in anul 2016 am fost integral in concediu fara plata pentru interese personale si deci nu am nicio evaluare pentru anul respectiv iar in ultimii doi ani lucrati adica 2015 si 2014 am avut calificativul ,, foarte bine “. Nu am gasit niciun text de lege care sa stipuleze faptul ca pentru a sustine un examen de promovare trebuie sa fi lucrat 2 ani consecutiv inainte de examen. Potrivit articolului de lege mentionat, am dreptul de a sustine examenul de promovare, daca nu am lucrat in anul precedent ?

Discuție Plata daune
In urma unui proces penal, instanta a hotarat sa mi se plateasca daune de catre parat in valoare de 1000 de euro, fara insa ca sa primesc niciun fel de instructiuni in acest sens. Care este procedura de urmat in acest caz ? Eu locuiesc in strainatate. Ce pot face in aceasta situatie ? Exista vreun termen in care datoria s-ar prescrie daca nu o revendic in termenul respectiv ? Sentinta e veche de vreo 3 luni. Ce trebuie sa fac pentru a intra in posesia baniilor care mi se cuvin ca urmare a sentintei judecatoresti ?
Discuție Dezmostenire
Un copil infiat poate fi dezmostenit ?
Răspuns la discuția Neprezentare la proces
Va multumesc mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția Neprezentare la proces
Va multumesc mult pentru raspuns dar eu am trimis deja nota de sedinta. Ce pot pati ?
Acum vreo 2 sau 3 ani, am facut o reclamatie la politie deoarece fiul meu minor primea telefoane obscene de la un individ. Recent, am fost chemati in instanta impreuna cu sotia mea si cu copilul nostru pentru ca se pare ca l-au prins pe individ. Intre timp, insa, noi ne-am mutat in strainatate si nu putem sa ne prezentam la proces. Am trimis instantei o nota de sedinta in care explicam situatia. Am precizat in nota respectiva ca ne este greu sa venim toata familia in Romania pentru a ne prezenta la proces si ca nu avem niciun fel de pretentii privitoare la respectivul proces.. Am scris ca din cauza ca ne-am mutat dorim sa ne retragem reclamatia.Problema este : avem dreptul sa afirmam ca ne retragem reclamatia ? Ce riscam ? Riscam, cumva, vreo amenda penala ?
Va multumesc.
Va rog frumos, care este termenul in care trebuie sa se dea un raspuns la cererea de concediu fara plata pentru interese personale ?
Multumesc
Va multumesc.Presupun ca va referiti la instanta de contencios-administrativ, nu ?