avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate Iuliaflorin

Activitate Iuliaflorin

Buna ziua, Am urmatoarea situatie: locuiesc la etajul 1, iar la parter functioneaza un salon de infrumusetare. Pentru deschiderea acestui salon am semnat acordul functionarii acestuia. Pana aici totul ok. Problema e ca in baia mea , cand se foloseste mai multa apa la dus aceasta nu se scurge si astfel ajunge pe jos in baie. Pentru rezolvarea problemei, instalatorul are nevoie sa aiba acces la scurgere prin masca de la baia salonului. Patroana salonului nu permite acest acces deoarece a zidit acea usita de pe coloana si nu e de acord cu nici o interventie. Sincer nu stiu cum sa rezolv amiabil aceasta situatie. E destul de greu sa strang apa de pe jos la fiecare dus. Multumesc!
Buna ziua,
Am un copil de 11 ani care de la inceputul anului scolar suporta tot felul de jigniri din partea colegilor la ora de sport. Este un copil cu rezultate foarte bune la invatatura ,foarte prietenos, si foarte bine educat, dar imi spune in repetate randuri ca nu mai suporta situatia aceasta. La ora de sport este ignorat la jocul in echipa si se rade de el atunci cand nu reuseste sa alerge suficient. Cel care creeaza aceasta situatie este un coleg impreuna cu prietenii lui, nu toata clasa. Mi-am invatat copilul sa mearga la scoala si sa-i comunice prof. de sport situatia si dirigentului, insa nu a fost luat in serios. Azi la ora de sport nu s-a prezentat la ora . a ramas in clasa, iar cand colegii au revenit in clasa s-au repezit la el, au tras de el. si au tipat ca de ce nu a fost la ora. I-au fotografiat un mesaj privat de pe telefon, publicandu-l apoi pe grupul clasei. Continutul integral al mesajului era ca nu mai pot, nu mai suport si ca nu mai merg niciodata la scoala adaugand si niste cuvinte care nu fac parte din vocabularul lui. Cuvintele au fost scrise in mesaj la furie, cand 25 copii tipau la el si incercau sa-i ia telefonul. Pe grupul clasei s-a publicat mesajul split-uit , doar cu acele cuvinte ne--titi, ha-----ti. Noi , parintii am luat masuri pentru acele cuvinte , insa maine va trebui sa mergem noi la scoala si sa expilcam intreg contextul. Nu imi vine sa cred ca la varste asa mici pot fi asa rai . In principiu stim ce trebuie spus, copilul isi va cere scuze in fata clasei , insa nu dorim sa se mai repete aceasta bataie de joc la adresa lui. Orice sugestie este bine venita .Va multumesc anticipat!
Buna seara! Locuiesc la sat si am un corp de casa inchiriat ca spatiu comercial. In situatia in care nu mai am contract de inchiriere ce impozit trebuie sa platesc-rezidential sau nerezidential? Am fost la primarie cu ultimul contract de inchiriere care se finalizeaza pe 31. Ian . 2018. Ccare e procedura de trecere la impozitul rezidential?
Buna ziua, Am o factura din 2015 cu TVA 24% , care se storneaza in 2017 cu TVA 19%. Mentionez ca factura este pentru un laptop, iar intrebarea mea este daca cota de TVA de pe factura storno e corecta.

Va multumesc!
Buna ziua,

Lucrez la o firma cu contract de munca de unde incasez un salariu, iar in paralel mai prestez un serviciu pentru o alta firma. Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca cotizatia pentru pensie sa fie oprita din amble surse de venit?
Va multumesc.
Buna ziua, Stau in chirie intrun apartament si m-ar interesa sa-mi spuneti daca plata cheltuielilor pentru revizia / verificarea centralei termice de apartament si zugravirea scarii revin chiriasului sau proprietarului de apartament. Mentionez ca aceste aspecte nu sunt mentionate in contract. Va multumesc.