avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiumol

Activitate ovidiumol

Răspuns la discuția Impartire imobil
Nu e cazul unui divort, Doamne fereste.
Eu vreau ca in CF-ul apartamentului sa fim amandoi 50/50, iar la casa de locuit, doar eu.
Ce act pot face la notar pentru impartirea DOAR a apartamentului, la cele mai mici costuri ?
Buna ziua.
Inainte de casatorie, cu contract de vanzare am achizitionat apartament, bun propriu, cu credit prima casa si o casa de locuit, bun propriu, fara credit.
Dupa casatorie, am lichidat creditul prima casa si imi doresc impartirea doar a apartamentului, cu sotia 50/50.
Casa de locuit, vreau sa ramana in continuare bun propriu.
Ce act pot face la notar pentru impartirea DOAR a apartamentului, la cele mai mici costuri ?
(Notarul mi-a recomandat act de donatie)
Conventia martimoniala poate fi intocmita doar pentru apartament?
Aceeasi situatie si la mine.
Am facut contract de vanzare cu uzufruct viager, cu 2 martori si am specificat in contract un pret sub 50.000 lei. Daca valoarea este peste 50.000 atunci trebuie demonstrata plata prin banca.
Cea mai sanatoasa cale e cea cu contract de intretinere - dar tatal tau poate sa-l anuleze la un moment dat.
Donatia poate fi anulata tot de tatal tau la o adica, dar si atacata de sora ta dupa decesul tatalui tau.
Costurile la apartament sunt pentru contractul de vanzare - 2% din valoare impozit si inca vreo 2500 lei aproximativ pentru contract+onorarii+inscrierile in C.F.
Multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri !!!
Si daca in conventia matrimoniala, tata cedeaza TOT mamei cu uzufruct viager, atunci sora poate contesta ? (Pe mama numai eu o mostenesc)
Mai are rost sa facem contract de vanzare ?
Dar sora vitrega poate ataca conventia matrimoniala ?
Pentru ce cota parte poate sa atace contractul de vanzare ?
Nu inteleg in ce sens conventia matrimoniala va tine seama de principiile devolutiunii succesorale.
Adica sora vitrega poate ataca conventia matrimoniala dintre parinti ? Sau ?

Costurile ar fi mai mici daca dupa conventia matrimoniala, parintii ar face donatie cu uzufruct catre mine iar documentul are aceeasi putere juridica la fel ca si contractul de vanzare cu uzufruct ?
Tatal meu are o fiica din prima casatorie si pe mine din a doua casatorie.
Tata a mostenit o casa+teren => bun propriu, desi e mostenita in timpul casatoriei cu mama mea. Mama nu are nimic.
Parintii mei pot face conventie matrimoniala prin care casa sa se imparta in cote egale intre soti si sa nu poata fi atacata de sora mea ?

Dupa conventie, vor sa faca contract de vanzare cu uzufruct viager catre mine.

Ce sanse are sora mea sa atace conventia matrimoniala si ce sanse are sa atace contractul de vanzare pentru partea ce i s-ar cuveni ei ?

Sau ce alta solutie e mai buna pentru ca aceasta casa sa imi revina mie, fara sa aiba vre-un beneficiu sora mea ? (exclus contract de intretinere)
Multumesc.
Răspuns la discuția Facturare
Multumesc mult.
Dar daca nu o poate plati pana in 15 a lunii urmatoare ?
Sau ce "portita" pot folosi, pentru a-i da marfa si sa ii emit factura doar cand vine cu banii ca sa pot sa ii dau si bon fiscal ?
Discuție Facturare
De exemplu deschid aviz de insotire a marfii in 10.08.2016 pentru client persoana fizica si ina 20.08.2016 ii mai adaug marfa pe un nou aviz si conform legii, in 31.08.2016 trebuie sa ii emit factura.
Clientul plateste in 5.09.2016.

Ce varianta am ca sa ii dau marfa in luna august si sa ii emit factura numai in septembrie cand o si poate plati ?

Multumesc.