Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Facturare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Facturare

De exemplu deschid aviz de insotire a marfii in 10.08.2016 pentru client persoana fizica si ina 20.08.2016 ii mai adaug marfa pe un nou aviz si conform legii, in 31.08.2016 trebuie sa ii emit factura.
Clientul plateste in 5.09.2016.

Ce varianta am ca sa ii dau marfa in luna august si sa ii emit factura numai in septembrie cand o si poate plati ?

Multumesc.
Potrivit Codului Fiscal, orice persoană înregistrată în scopuri de TVA, care efectuează o livrare pentru care se deduce TVA, trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naştere faptul generator al taxei.
Mai multe informatii va rog sa cititi la adresa www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc mult.
Dar daca nu o poate plati pana in 15 a lunii urmatoare ?
Sau ce "portita" pot folosi, pentru a-i da marfa si sa ii emit factura doar cand vine cu banii ca sa pot sa ii dau si bon fiscal ?