avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 783 soluții astăzi
Forum Activitate soriancagoro

Activitate soriancagoro

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca, in cazul in care mi-a expirat permisul de conducere (terminare valabilitate fara a solicita preschimbare), acesta se considera anulat de drept? Mentionez ca dupa expirare am dobandit un permis de conducere in alt stat si doresc sa stiu daca sunt in regula cu legislatia intrucat este interzisa detinerea simultana a doua permise emise in state diferite.
Multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa-mi dati cateva informati despre posibilitatea legala din Romania de a transfera o parte din anii de contributie platita in Romania, de ex. 7 ani din 30, catre sistemul de pensii de stat din Marea Britanie astfel incat sa imi intregesc minimul necesar de pensie de stat din aceasta tara iar partea ramasa prin diferenta sa imi poata reveni ca pensie in Romania la implinirea varstei de pensionare.
Multumesc pentru timpul acordat!
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Este posibil ca intr-o firma SRL (deja infiintata cu doi asociati romani unul fiind si administrator) sa fie cooptat inca un asociat cetatean strain (de comun acord)?
In caz afirmativ care ar fi procedura?
Va multumesc!
Va rog sa imi spuneti cum se poate intrerupe indemnizatia de somaj; se poate si prin mandatar sau numai prezentandu-ma personal?
Ma aflu in afara tarii si am reusit sa gasesc un job.

Va multumesc,
Cu respect
Răspuns la discuția pensie
Multumesc pentru raspunsul prompt si profesionist.
Va rog sa aveti amabilitatea si sa imi spuneti daca un somer poate acea un contract de voluntariat care ii aduce ceva venituri conform reglementarilor privind voluntariatul (cota pentru hrana, utilitati).

Multumesc,

Cu stima


Răspuns la discuția pensie
Sunt femeie, data nasterii 09.09.1961, stagiul de cotizare 27 ani, din care 2 ani grupa 1, 12 ani grupa 2.
Cand m-as putea incadra la pensie anticipata partial?

Multumesc in avans pentru raspuns!
Răspuns la discuția pensie
Multumesc pentru raspuns dar tot nu imi este clar.
Iau un ex concret: un angajat pe o durata de 1 an la o firma (caruia angajatorul ii plateste CASS) are concomitent si un contract incheiat direct cu casa de pensie, in timpul aceluiasi an (deci in paralel), se va considera ca stagiul de cotizare aferent perioadei este de 1 an sau de 2 ani?
Discuție pensie
Buna ziua,

Revin cu intrebarea mea (si mai adaug :)) inca 2) cu rugamintea sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde

In conditiile in care un angajat sau un somer are incheiat un contract CASS
direct cu Casa de Pensii, pe rol, aceasta contributie suplimentara se cumuleaza la durata de cotizare sau doar va avea implicatii la punctaj?

Cand o persoana beneficiaza de somaj poate avea un contract de voluntariat?

As putea sa beneficiez de un calcul privind incadrarea mea sau nu la conditiile de pensie anticipata partiala? Am toate datele pregatite.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Discuție pensie
Contractul incheiat direct cu Casa de Pensie se cumuleaza la stagiul de cotizare daca in acelasi timp esti asigurat (ca angajat sau ca somer)?