Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca, in cazul in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca, in cazul in care mi-a ...

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca, in cazul in care mi-a expirat permisul de conducere (terminare valabilitate fara a solicita preschimbare), acesta se considera anulat de drept? Mentionez ca dupa expirare am dobandit un permis de conducere in alt stat si doresc sa stiu daca sunt in regula cu legislatia intrucat este interzisa detinerea simultana a doua permise emise in state diferite.
Multumesc.
Da, este amendata contraventional detinerea simultana a doua permise de inmatriculare :
Articolul 102
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
............................
8. deținerea simultană a două permise de conducere naționale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;
[ link extern ]
Nu am gasit /nu stiu vreo procedura oficiala de predare permis la DRPCIV. Daca nici ei nu stiu si nu va ajuta, puteti incerca urmatoarea varianta. Conduceti in continuare, in Romania, cu cel emis aici, pina va e retinut de politia romana si sunteti amendat pentru ca e expirat.

Dupa aia nu mai detineti 2 permise. Unul e "detinut" de DRPCIV.
latka, utilizator