avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1044 soluții astăzi
Forum Activitate angelinna

Activitate angelinna

buna ziua

as vrea sa stiu daca este legal posibil sa renunt la sistemul pensiei de asigurari sociale in sistem public de care beneficiez din 2001 si sa trec in sistemul pensiei militare de stat (avand in vedere ca timp de 17 ani am efectuat serviciu militar si am facut parte din cadrele active ale MAPN). care sunt conditiile pentru a putea face aceasta optiune ?

va multumesc anticipat

am si eu o intrebare... poate stie cineva raspunsul la ea: este adevarat ca pentru o societate cu cifra de afaceri mai mare de 50.000 euro nu poate inregistra situatia financiara decat un angajat al societatii si nu un imputernicit ? in ce lege este aceasta prevedere?
va multumesc
salut!

daca o societate imprumuta o anumita suma altei societati cu termen scadent peste 1 an iar societatea debitor intra intre timp in faliment, cum isi va recupera societatea creditor banii? legea 85/2006 vorbeste de creantele exigibile. ce se intampla daca la momentul falimentului creanta aceasta nu este inca exigibila?:-/
Am incheiat un precontract de cumparare a unui apartament care a fost cumparat de fostul chirias in baza legii 112/96.Din 1998 pana in 2006 s-a desfasurat un proces in care apartamentul a fost revendicat de fostul proprietar, proces care a parcurs toate etapele pana la Curtea Suprema de Justitie inclusiv contestatia in anulare, toate incheindu-se in favoarea chiriasului devenit proprietar cu legea 112. Termenul de 10 ani de la achizitionare s-a implinit in luna martie. Cu toate acestea fostul proprietar a depus o notificare la PMB in aprilie 2006, dupa ce pierduse procesul inclusiv la contestatia in anulare. As vrea sa stiu daca pot incheia contractul de vanzare cumparare in aceste conditii, daca mai exista riscuri de a intra intr-un alt proces si care sunt actele necesare perfectarii tranzactiei.