avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate Ana.olteanu

Activitate Ana.olteanu

Buna ziua! Sotul meu este condamnat la giurgiu pentru conducere fara permis, in data de 30.08.2016 instanta i.a admis cererea de luberare conditionata, si nu are contestatie la hotarare facuta de parchet. Astazi este 5.09.2016 si lui nu i.au dat drumul. Vroiam sa stiu cand va fi eliberat? Si cand isi va putea obtine dinou permisul de conducere? Sper ca am fost destul de explicita , multumesc!
30.08.2016
Ora estimata: 08:30
Complet: CAM5
Tip solutie: admite cererea
Solutia pe scurt: În baza art. 587 alin. (1) din Codul de procedură penală rap. la art. 59 din Codul penal din 1969 cu aplicarea art.5 alin. (1) Cod penal admite propunerea de liberare condiţionată privind pe condamnatul T.F.G. Dispune liberarea condiţionată a condamnatului din executarea pedepsei de 8 luni închisoare aplicată prin sentinţa penală nr.64/2015 a Judecătoriei Alexandria, în baza căreia a fost emis mandatul de executare nr.85/2016. Atrage atenţia asupra dispoziţiilor art. 104 alin. 2 Cod penal cu privire la revocarea liberării condiţionate. În baza art. 275 alin. (3) din Codul de procedură penală cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Onorariul apărătorului din oficiu în cuantum de 130 lei va fi avansat din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu drept de contestaţie în termen de 3 zile de la
comunicare.
Document: Hotarâre 2052/2016 30.08.2016
Imi puteti spune cand ar trebui sa ii dea drumul?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.14 din Regulament (nume si prenume condamnat)

Buna ziua sotul meu este condamnat la giurgiu pt conducere fara permis iar astazi a avut instanta raspunsul a fost urmatoru 25.08.2016
Ora estimata: 08:30
Complet: CAM5
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Stabileşte pronunţarea la 30.08.2016
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 25.08.2016
Nu stiu ce urmeaza?are sanse sa fie eliberat?
Buna ziua!am o foarte mare problema. Sotul meu este condamnat pentru conducere fara permis la Giurgiu pentru 8 luni. La indrumare a facut o cerere pentru eliberare conditionata iar termenul i.a venit pe 08.08. Sentinta a fost urmatoarea:
Tip solutie: respinge cererea
Solutia pe scurt: În baza art. 587 alin. (2) din Codul de procedură penală rap. la art. 59 din Codul penal din 1969 cu aplicarea art.5 alin. (1) Cod penal, respinge ca inadmisibilă cererea de liberare condiţionată formulată de condamnatul ... în prezent deţinut în Penitenciarul Giurgiu. În baza art. 275 alin. (2) din Codul de procedură penală obligă pe condamnat la plata sumei de 230 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Onorariul apărătorului desemnat pentru acordarea asistenţei juridice din oficiu, în sumă de 130 lei, se va înainta din fondul special al Ministerului Justiţiei. Cu drept de contesta?ie în termen de 3 zile de la comunicare.
Document: Hotarâre 1982/2016 08.08.2016
Ma poate ajuta cineva cu o explicatie?ca nu ma prea pricep. Va multumesc!