avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1531 soluții astăzi
Forum Activitate aureliaalexe

Activitate aureliaalexe

Răspuns la discuția Executare silita minor
stimabile - daca nu stiti nu mai vorbiti aiureli...toate procedeele ce succed actiunile nu sunt de dezbatut. eu am vrut sa punctez ceva f sensibil si a nume sufletul acelui copil. stim cu totii cum sunt legile in romania, stim cu totii cum se actioneaza si cand...si cati bani iti trebuiesc..dar mai trebuie sa stim si ca legea-i lege pt toti - iar ce am avut si voi avea mereu de sustinut este dreptul copilului NIMENI NU POATE OBLIGA/FORTA COPILUL SA MEARGA CU CELALALT PARINTE...FIE SI CU EXECUTARE..E EXCLUS ASA CEVA. S-A SAVARSIT UN ABUZ DIN PARTEA UNOR INCONSTIENTI AI LEGII, AL PARINTELUI ANIMAL SI AL MAMEI (CARE PROBABIL IN NESTIINTA DE CAUZA - NU A STIUT CA NU I SE POATE LUA CU FORTA - IAR O LEGE PE HARTIE NU POATE CONDAMNA SUFLETUL SI INTEGRITATEA ALEGERII UNUI COPIL. ca sa-i dam sfaturi unde si ce sa ceara - in primul rand dna trebuie sa stie si sa nu mai permita ca aceste abuzuri sa aiba loc - unde nu ea sufera....ci doar copilul, care va ramane cu sechele f mari. si intradevar are nevoie de ajutor specializat de la un psiholog. dgaspc -ul va veni in ajutorul dne - daca dna merge direct acolo si intreaba frumos doamnele ce poate face . iar dnei cu problema - i-am oferit suportul...desi vad ca a evitat sa-mi mai dea de veste - am rugat-o sa ma contacteze sa o pot indruma si ajuta...si a fost in zadar. dar totusi am continuat sa scriu pt ca mai sunt si alte persoane in acelasi caz si presupun ca vor fi interesate sa se foloseasca de informatiile necesare. dna se da din colt in colt ca nu stie ce sa faca - iar cand i se ofera un suport - intoarce spatele. adevarat interes. ce sa spunem.
Răspuns la discuția Executare silita minor
stimata dna - si eu am o situatie putin asemanatoare - dvs nu stiu ce fel de relatii mai aveti cu tatal copilului sau ce anume urmariti - pt ca ati uitat de ce era cel mai important - si anume BINELE SUPREM AL COPILULUI - acesta nic cu exec.silita nu=l poate lua pe minor daca acesta nu vrea sa mearga. asta e prima regula de baza...din ce povestiti dvs. ori aveti alte interese ascunse si va folositi de propriul copil supunandu-l sa treaca prin rahaturi fortate - fie nu aveti un avocat care sa va invete. nu mai lasati copilul sa mearga daca acesta nu vrea...si eu am avut aceeasi situatie..a venit pe neanuntate cu exec.la poarta cu politie si tot...si eu am fost acolo o mama leoaica pt copilul meu si am zis de la inceput ca daca minorul nu va dori sa mearga - nu au cum sa mi-l ia fortat...executorii si politia nu au voie sa atinga copilul..sa-l bruscheze sau sa-l forteze. nu exista asa ceva - ca v-ati dus de buna voie la mall si l=ati lasat acolo...fereasca dumnezeu - eu nu am fost de acord ca nici macar in fata mea sa-l vada pe "tata" daca acesta nu a dorit. si ghiciti ce...a plecat cu coada intre picioare - iar dnii executori doar au intocmit proces verbal. dna - treziti-va si luati-va un avocat bun. dvs ca mama - nu stiti sa va aparati copilul sau nu vreti. nu interpretati ca as avea ceva personal - dar nu suport sa vad copii abuzati iar din cauza nestiintei sau a altor slabiciuni - cei care ar trebui sa-i protejeze pierd in fata nedreptatilor. daca doriti ma puteti contacta. lucrurile nu sunt chiar asa - din punctul meu de vedere - sunt asa pt ca dvs ati permis si "punct".
sunt insarcinata in 24 sapt. lucrez la o firma part time pe 6 ore (programul este teoretic flexibil - sau asa trebuia sa fie - numai ca practic exista 2 saptamani in care in una vin dimineata in cealalta dupa amiaza) - acum mi-au cerut sa aduc de la medic - nu doar dovada cu ziua programarii la dr ci si cu ora si eventual daca ora coincide cu programul - poate imi fac o rotatie de tura
ideea este ca eu mai am inca un job - si cand am cerut niste rotatii de tura nu mi s-au acceptat - iar acum ma obliga sa-mi fac programarile la medic doar in timpul ramas liber - iar daca coincide sa fac cerere la director si el eventual sa aprobe un schimb de tura - adica - din cele 16 ore eu nu as beneficia - pt ca le-as recupera.
va rog sa ma indrumati ce si cum sa fac - LEGAL
VA MULTUMESC ANTICIPAT !!!
buna ziua,
am si eu o intrebare eu am revenit la munca si beneficiez de stimulentul de insertie pt copil pana in 8 nov 2017.
intrebarea mea la dvs este , daca pot face o modificare si daca pot muta acest stimulent ca sa-l ia sotul?
va multumesc anticipat!
buna ziua.
sunt gravida in 13 saptamani - lucrez in prezent la 2 firme (dgaspc si teleclub) - cea de-a 2-a (teleclub) este in preces de reorganizare - intrebarea mea este urmatoarea.
ma pot concedia? sau trebuie sa difere motivele ? (pt ca in prezent vor pleca 2 persoane - deci vom fi cu 2 in minus si cu siguranta vor mai angaja pt ca nu ne putem descurca cei ce ramanem - deci si pe mine daca ma vvor concedia - nu va fi motivul "restructurare" ci "inlocuire"....pt ca fizic nu suntem oameni suficienti.) va rog sa ma ajutati - sa fiu informata cum pot instiinta firma ca sunt - si daca sunt protejata (sa nu fiu concediata).
va multumesc anticipat!
va multumesc pt raspuns. am sa anunt si aici -cum s-a rezolvat problema - poate cineva va mai intampina vreodata aceasta dilema.
OK. MULTUMESC FRUMOS -. DECI POT DUCE LA DGSPAC - DOAR DECIZIA DE INCETARE A SUSPENDARII POSTULUI SI REINCEPEREA ACTIVITATII - DE LA UN SINGUR LOC DE MUNCA. IAR DE LA CEALALTA FIRMA UNDE APAR IN CIC - (UNDE NU POT GASI PE NIMENI) - SE SUSPENDA AUTOMAT?
buna ziua. am o problema - cred eu. sunt in cic pana la data de 9 nov 2016 - mi s-a oferit un job cu incepere in 2 saptamani si pe care nu vreau sa-l ratez. intentia mea este sa solicit si stimulentul pt ca prind cateva zile peste cele 60 - si as beneficia de acest stimulent pana cand ar face copilul 3 ani. insa problema este la FOSTELE locuri de munca - eu am avut 2 job-uri part time - unde mi s-au cumulat slariile si asa am obtinut o indemnizatie decenta de 1080 lei. acum insa nu dau de una dintre firme (cea care era secundara ) deci nu am cum sa aduc acea "incetare de suspendare a activitatii si reluarea muncii". ideea e ca nu stiu sigur daca imi trebuiesc deciziile de la ambele locuri de munca...sau daca este suficient doar de la cei principali....in caz ca am nevoie de amele - iar eu nu am cum sa dau de nimeni - pt ca nimeni nu mai e de gasit - ce pot face ? va multumesc anticipat!