avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Activitate sieu

Activitate sieu

Va multumesc, e o varianta, doar ca perioada de proba inca nu a inceput, data de inceput a CIM fiind peste cateva zile,..
"Art. 31 Alin (3) – pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba CIM poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la iniviativa oricareia dintre parti"
Anulare, incetare sau radiere CIM in Revisal

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
- am o firma la care sunt Administrator;
- am incheiat un CIM durata nedeterminata pe care l-am inregistrat in Revisal - fiind semnat de mine si la Administrator si la angajat;
- data de inceput a activitatii va fi peste cateva zile;
- a intervenit ceva URGENT si trebuie Anulare/ Incetare/ Radiere CIM pana la data de incepere a activitatii la care acesta prinde efect (mai sunt cateva zile);
- care este varianta de inregistrare in Revisal: Anulare, Incetare sau Radiere CIM? Daca e incetare ce trebuie mentionat la temei incetare? Mai sunt alte acte de intocmit?
Va multumesc anticipat,
Va mulțumesc!
Va multumesc pentru raspuns!
Atunci când nu pot fi folosite alte echipamente de munca, pot fi folosite picioroangele? Sunt cerințe legale specifice pentru utilizarea acestora?
Buna ziua,
In domeniul construcțiilor (finisaje) pot fi utilizate catalige (picioroange)?
Sunt reglementări specifice în acest sens?
Multumesc
Citez ""Nu voi face cazul sau dosarul public pentru a demonstra ceva, ci pentru simplu fapt de a ajuta alte persoane pe viitor ce se află în situația mea sau se vor afla sau de a nu intra intr-o astfel de încurcatură. ""

Bună ziua,
Ne ajutați va rog spunand va rog ce model de masina și unde ați făcut verificarea initiala?
Multumesc.
Fiti optimist!
Ati mentionat ca ati fost testat imediat la 5 min dupa ce ati consumat
Etilotestul indica o valoare mai mare decat cea din sange.
Rezultatul analizei va fi concludent!
Incercati sa-l obtineti si succes in a gasi un avocat

Buna ziua,
Protectia consumatorului (de fapt a PJ ):
- primeste sesizarea, raspund ca le lipsesc resurse ptr investigare si din lipsa de probe, sau insuficiente, neconcludente ... claseaza cazul;
Dar incercati, poate s-a schimbat ceva... Succes!

Răspuns la discuția Inselaciune la vanzare auto ...?
Multumesc
Buna ziua,
Va solicit o opinie in urmatoarea speta.
O cunostinta a achizitionat recent o masina din RO din alta localitate aflata la cateva sute de km.
S-a deplasat, a vazut masina, s-a uitat la ea, la acte, i-a placut, a luat-o, a platit-o, e a lui!!
Cand a ajuns acasa, a observat ca puterea motorului mentionata in cartea masinii este inferioara celei ce era precizata in anuntul de vanzare!
Ceea ce l-a indus in eroare a fost litera "i" aplicata inteligent de vanzator in spatele masinii, o caracteristica a masinilor cu putere sporita. Aceasta litera "i" era evidentiata si in fotografiile postate de vanzator cu scopul de a insela cumparatorii potentiali.
A incercat solutionarea amiabila cu vanzatorul dar acesta :
-refuza rezilierea contractului;
-returnarea unei sume de bani astfel ca suma platita sa fie corespunzatoare puterii inferioare a masinii
Are sanse in justitie daca nu solutioneaza amiabil?
Multumesc